Vláda požádá Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu do 20 prosince: opatření je třeba rozvolňovat postupně, bez toho by se situace mohla dramaticky zhoršit

Vláda požádá parlament o prodloužení nouzového stavu, řekl premiér Andrej Babiš pro iDNES.cz. Nyní nouzový stav funguje do 20. listopadu, ministr zdravotnictví Jan Blatný navrhl jeho prodloužení o 30 dní.

Vláda vyhlásila nouzový stav 5. října. Vláda může vyhlásit výjimečný stav na 30 dní, poté budou muset ministři požádat o prodloužení u poslanců sněmovny.

Ilustrační foto Zdroj: youtube.com

S největší pravděpodobností budou poslanci tento vládní návrh projednávat ve čtvrtek během mimořádné schůze parlamentu.

Ministerstvo zdravotnictví představilo nový protiepidemický systém PES, který má 5 stupňů rizika. Nyní v naší zemi fungují opatření, která odpovídají pátému stupni rizika, tedy nejhoršímu.

Ilustrační foto Zdroj: youtube.com

Ale i při takové míře rizika je stále dovoleno vrátit se dětem prvního a druhého stupně základních škol zpět do lavic. K tomu by mělo dojít tuto středu 18. listopadu.

Naštěstí se nyní epidemiologická situace začíná zlepšovat, počet nově nakažených je již výrazně menší. Současné epidemiologické skóre je nyní 70. To znamená, že je to čtvrtý stupeň rizika.

Ilustrační foto Zdroj: youtube.com

Pokud se toto číslo během tohoto týdne nezmění, od příštího týdne by mohlo dojít ke zmírnění opatření. Například zákaz nočního vycházení by mohl začít platit od 23 hodin a do škol by se mohla vrátit i část dalších dětí.

„Bez existence nouzového stavu se tato tabulka stává bezcennou,“ řekl šéf resortu zdravotnictví Jan Blatný ve Sněmovně.

Ilustrační foto Zdroj: youtube.com

Nouzový stav je nutný pro to, aby vláda měla možnost zavádět některá opatření a omezení.

Ministři budou také diskutovat o plánu podpory sportovních organizací. Kromě toho budou diskutovat o návrhu nařízení o ochraně zdraví při práci.

Ilustrační foto Zdroj: youtube.com

Navrhuje se, aby takové koronaviry jako SARS, SARS-CoV-2 a MERS kvůli nimž vzniká onemocnění covid-19, byly při práci považovány za biologická rizika.

Počet nově nakažených za poslední týden byl výrazně nižší než v minulých týdnech. Například v neděli bylo odhaleno 1 887 pozitivních výsledků testů na koronavirus.

PSALI JSME: PAVLA VITÁZKOVÁ MÁ NOVÉHO ČLENA DOMÁCNOSTI: NIKDO HO NECHTĚL A TEĎ KONEČNĚ MÁ SVŮJ DOMOV

PŘIPOMÍNÁME: NADĚJNÉ VÝSLEDKY: MODERNA HLÁSÍ, ŽE MÁ JEJÍ VAKCÍNA PROTI KORONAVIRU 94,5 % ÚČINNOST

Share