„Památník není majetkem ministerstva obrany“: Metnar uvedl, že Česko si váží vojáků Rudé armády, ale sochu Koněva Moskvě nemůže předat

Ministr obrany Lubomír Metnar uvedl, že Česko respektuje vojáky Rudé armády a dobře se stará o jejich pohřby na svém území, ale nepředá pomník sovětského maršála Ivana Koněva do Ruska.

.

Český ministr to uvedl v reakci na dopis ruského ministra obrany. V dopise Sergej Šojgu požádal „aby co nejdříve předal pomník Ruské federaci.“

.

„Památník není ve vlastnictví ministerstva obrany a ani nestál na jeho pozemcích. Rovněž jej podle právních předpisů nebylo možné zařadit do kategorie válečný hrob“, uvedl ministr obrany v dopise Šojguovi.

.

Metnar dodal, že památník Ivana Koněva patří do Prahy 6. Ministerstvo obrany ČR proto nemá pravomoc rozhodovat o jeho případném předání Moskvě.

.

Současně v dopise český ministr obrany poznamenal, že ministerstvo obrany ČR má na starosti udržování asi 4 000 hrobů a bratrských ruských vojenských pohřbů:

.

„Tuto náležitou péči opakovaně potvrzovali i představitelé Vašeho ministerstva na zasedáních Česko-ruské společné mezivládní komise pro válečné hroby“.

.

Je třeba připomenout, že demontáž pomníku sovětskému maršálovi vyvolala v Rusku ostrou reakci a útok na české velvyslanectví v Moskvě.

.

Share