„Celkový počet případů nákazy se v ČR vyšplhal na 9302“: vláda plánuje uvolnit další opatření a za dva týdny budou moci Češi cestovat téměř do všech zemí EU

Ve dnešní době celkový počet nakažených Covid-19 v České republice je 9302.

Počet uzdravených od koronaviru je 6642.

.

Ti Češi, kteří se budou chtít po 15.červnu vrátit do České republiky ze Švédska a Velké Británie, budou muset mít u sebe negativní výsledky testu na koronavirus.

Ze všech sousedních zemí Česka ale lidé mohou hranici překročit bez omezení.

Totéž platí i pro turistické země typu Chorvatska, Řecka a Bulharska.

.

Kabinet v pondělí označil řadu zemí, které budou pro cestování bezpečné.

Také byla opět zmírněna některá opatření týkající se pořádání a návštěvy kulturních akcí a zoologických zahrad.

Vláda poskytla systém s mapou, kde je uvedeno, jaká míra rizika nákazy je v každé zemi Evropské unie. Existují tři úrovně rizika, nízké, střední a vysoké.

.

Češi budou moci cestovat bez omezení do dalších zemí s nízkým až středním rizikem nákazy.

Ale občané jiných zemí, kde je riziko vysoké nebo střední, budou muset poskytnout na hranici negativní výsledek tetstu na koronavirus.

.

Země s vysokým rizikem nákazy jsou Švédsko a Anglie a země s středním rizikem nákazy jsou Itálie, Španělsko, Francie, Nizozemsko a několik dalších.

Ale země s nízkým rizikem nákazy jsou převážně na východě. Je to Polsko, Slovensko, Rakousko, Maďarsko, pobaltské republiky, Norsko, Island, Rumunsko, Německo a další.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček vysvětlil, že Češi mohou bez omezení volně opouštět hranice Česka.

Zároveň ale musí pochopit situaci v zemi, kam chtějí přijet.

Protože překračování hranic s jiným státem bude regulováno podmínkami toho státu, na jehož území chce vstoupit občan ČR.

.

Také je třeba nezapomínat, že na hranicích Česka budou stále pokračovat namátkové kontroly.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch uvedl, že ministerstvo seznam zemí sestavilo na základě údajů Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí.

Dodal také, že informace o jednotlivých státech budou průběžně aktualizovány.

.

Ministr uvedl příklad Itálie, kterou mnozí Češi považují za zemi, v níž je katastrofální situace s koronavirem.

Ale to už není úplně pravda.

Ministr uvedl, že situace v Itálii se již výrazně zlepšila a nyní je vše mnohem lepší než před jedním nebo dvěma měsíci.

Adam Vojtěch dodal, že zatím neexistuje jednoznačné řešení ohledně dalších zemí, které nejsou členy EU. Podle něj by takové rozhodnutí měli učinit ministři na úrovni Evropské unie.

.

„Opakovaně jsme se s kolegy shodli, že je potřeba koordinovat to v rámci Evropské unie“ řekl ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Vysvětlil, že by nemělo smysl, kdyby několik států otevřelo hranice se zemí, která není členem EU. Bude obtížné kontrolovat tyto hranice a lidi, kteří vstoupí na území EU.

.

Evropská komise se proto rozhodla ponechat vnější hranici Evropské unie uzavřenou do 15. června. Určitě tam budou nějaké výjimky, například návrat občanů domů, nebo cesty z ekonomických důvodů.

.

Nyní mají Češi možnost vycestovat za hranice své země na 48 hodin na cestu do zemí jako Rakousko, Slovensko a Maďarsko. Přitom to lze provést bez výsledku testu na koronavirus.

Tento systém s mapou zemí a úrovní jejich rizikovosti se cestovním kancelářím velmi líbil. Už začali připravovat nabídky pro turisty.

.

Také 8. června se uskuteční další vlna zmírňování opatření. Od příštího pondělí budou povoleny společenské akce v počtu až 500 lidí.

Kina a divadla tak budou moci začít fungovat téměř normálně.

To znamená, že bude možné sedět na všech místech v divadlech a kinech.

Také 8. června budou moci zoologické zahrady a botanické zahrady přijmout o 100 lidí denně více, tedy až 250 lidí na jeden hektar.

Share