Zapomeňte na kondenzaci na plastových oknech : Proč se to děje a jak se s tím vypořádat

Moderní kovová plastová okna mají mnoho výhod: neproudí, dobře odřezávají hluk z ulice a udržují teplo. Ale jak se v životě často děje, výhody jsou neoddělitelně následovány nedostatky.

Po instalaci to trvalo několik dní a na oknech se začala tvořit hojná kondenzace. U starých dřevěných oken to nebylo!

Proč se to děje a jak se s tím vypořádat?

.

KONDENZACE NA OKNECH

Proč je plastové okno zamlžené? Důvod spočívá v rozdílu mezi teplotou vzduchu v místnosti a teplotou vzduchu na ulici.

Hranicí mezi nimi je okenní sklo. Když se dostane na sklo, pára se změní na vodu a usadí se ve formě kondenzátu. Čím je místnost chladnější, tím méně rosy je potřeba.

Jinými slovy, v chladné a poněkud vlhké místnosti je pravděpodobnost kondenzace vyšší. V teplé a suché místnosti se kondenzace zpravidla netvoří.

.

„U starých oken to tak nebylo,“ říkáte. Pravda, ale ne proto, že nová okna jsou horší. V dřevěných oknech je zpravidla mnoho malých trhlin, kterými neustále přichází suchý vzduch z ulice, což snižuje celkovou vlhkost v místnosti.

.

Bohužel zamlžování oken není jen estetickým problémem. Kondenzace na plastových oknech signalizuje nezdravé mikroklima v bytě. Vysoká vlhkost vede k tvorbě různých druhů hub, plísní.

Nedostatečné větrání přispívá k hromadění oxidu uhličitého a ke zvýšení koncentrace škodlivých látek ve vzduchu. V důsledku toho se obyvatelé cítí horší, imunita klesá.

JAK SE ZBAVIT MLHAVÝCH OKEN

1.Začněte kontrolou kvality ventilace. Může být ucpaný nebo je třeba nainstalovat větší větrací mřížku. Dále můžete nainstalovat odsavač par.

.

2.Zkontrolujte, jak jsou svahy pevné. Pokud na vnější straně zůstanou mezery, vstoupí do nich studený vzduch a vlhkost, čímž se ochrání celá struktura.

.

3.Aby okenní parapet nebyl vyhříván z radiátoru, nechte okenní parapet tak široký. Do okenního parapetu můžete vložit výkonnější baterii nebo integrovat větrací mřížku. Ujistěte se, že zatemňovací závěsy neblokují baterii.

.

4.Postarejte se o izolaci stěny. U vnější izolace budete muset najmout specialisty ve vysokých výškách, ale efekt stojí za to. V zimě budou stěny udržovat teplé, v létě chladné.

.

5.Odstraňte rostliny nebo akvárium z parapetu. Možná slouží jako zdroj nadměrné vlhkosti.

.

6.Pokud žijete v venkovském domě, zkuste eliminovat příliv vlhkosti do místnosti. Toho lze dosáhnout opravou střechy nebo suterénu.

.

Abychom se nedivili, jak se zbavit kondenzace na plastových oknech, důvěřujte instalaci pouze zkušeným technikům, sledujte průběh práce.

Téměř všechna moderní okna jsou nastavitelná. Správné a včasné nastavení okna vám pomůže vybrat optimální režim ventilace. Sdílejte tyto tipy se svými přáteli!

Share