Zavřeny budou obchody a služby: vláda přijala nová opatření, lidé by měli být doma pokud mohou

Vláda rozhodla o zpřísnění protivitových opatření tento čtvrtek. Přestanou fungovat některé služby, například kadeřnictví a také budou uzavřeny maloobchodní prodejny. Je nutné, aby lidé co nejvíce omezili počet kontaktů a pohyb. Současná situace je alarmující.

Proběhla tisková konference, na které vystoupil ministr zdravotnictví Roman Prymula. Uvedl, že kvůli neustálému nárůstu počtu nakažených je nutné zavést přísnější opatření.

Zdroj: nadacecs.cz

Ministr vysvětlil, že opatření jsou nezbytná, aby zdravotnický systém nebyl přetížený, aby mohl efektivně fungovat.

Zdroj: ČTK

„My skutečně musíme ochránit životy našich občanů. Ten problém, proč to děláme, je kapacita lůžek,“ řekl předseda vlády Andrej Babiš.

O všech nových opatřeních informoval ministr zdravotnictví prostřednictvím Twitteru.

Zdroj: Profimedia.cz

Jaká opatření vstoupí v platnost ve čtvrtek? Zavřeny budou maloobchodní prodejny a služby. Ale tam budou některé výjimky pro obchody se základním sortimentem.

Zdroj: Twitter / Roman Prymula

Obchodní centra budou fungovat, ale tam otevřeny budou jen obchody s potravinami, lékárny a drogerie. Bylo by velmi žádoucí, aby každý, kdo má možnost pracovat doma a ne v kanceláři tak učinili.

Češi by se měli začít méně pohybovat venku a snížit počet svých kontaktů s jinými lidmi. Je žádoucí jít ven z domu pouze do práce, na nákupy a v některých dalších nezbytných případech.

Bude časově omezené fungování úřadů. Budou však dovoleny procházky v přírodě.

Vláda ve středu ráno projednávala nová omezení během videokonference. Ministr zdravotnictví uvedl, že opatření, která byla přijata dříve, nejsou účinná, ale počet nákaz je třeba snížit.

„Mobilita lidí je pořád zhruba 50 procent toho, co bylo v březnu. Stále těch kontaktů je příliš mnoho a opatření nejsou učinná,“ řekl Roman Prymula v úterý v parlamentu.

Ministr očekává vrchol epidemie někdy mezi 3. a 11. listopadem. Navzdory dříve zavedeným opatřením se počet nakažených nadále zvyšoval.

Počet nakažených v úterý téměř dosáhl hranice 12 tisíc lidí za den. Počet hospitalizovaných je už přes 4 tisíce lidí, z toho 634 je ve vážném stavu.

Zdroj: YouTube / Ministerstvo zdravotnictví ČR

O nových opatřeních jednal Roman Prymula s hygieniky už v úterý, tehdy to ale byl jen návrh. Některá opatření vstoupila v platnost ve středu, ale ve čtvrtek vstoupí v platnost další přísnější opatření.

Share