„Dělá z chudých ještě chudší“: WHO se staví proti uzavření jako hlavního nástroje boje proti koronaviru

Světová zdravotnická organizace (WHO) varovala, že úplné uzavření celých regionů a zemí nezastaví šíření koronaviru. To jen odloží šíření infekce.

Vyslanec Světové zdravotnické organizace pro otázky pandemie nemoci COVID-19 David Nabarro proto vyzývá světové vůdce, aby nepoužívali uzavření jako hlavní prostředek v boji proti pandemii.

Zdroj: ukrainian.voanews.com

„Ve WHO nepodporujeme uzavření jako primární prostředek ke kontrole viru. Toto opatření je vhodné pouze za předpokladu, že vám poskytne čas na reorganizaci, vyvážení zdrojů, ochranu zdravotníků, kteří jsou vyčerpaní, ale obecně bychom to nedoporučovali,“ řekl Nabarro v rozhovoru pro The Spectator.

Zdroj: nechedeu.com

„Uzavření má jen jediný důsledek, na který nesmíme nikdy zapomínat, a to, že dělá z chudých ještě chudší. Nepoužívejme to jako hlavní nástroj v boji proti epidemii,“ dodal Nabarro.

Zdroj: youtube.com

Nabarro dále poukázal na řadu negativních důsledků, které uzavření (v angličtině lockdown) po celém světě způsobila. Podle Nabarra mimo jiné zdevastovala cestovní ruch, způsobila nárůst hladu a prohloubila chudobu.

Zdroj: nechedeu.com

Co tedy místo toho nabízí WHO? „Spolupracujte a učte se jeden od druhého,“ řekl Nabarro a poznamenal, že vlády musí hledat rozumnou rovnováhu mezi dopady na veřejné zdraví a ekonomiku.

Zdroj: youtube.com

WHO dále vyzývá národní vlády, aby kontrolovaly šíření nemocí, zajistily přístup ke zdravotní péči pro všechny infikované osoby, přijaly preventivní opatření na pracovištích, ve školách a na dalších veřejných místech a zajistily dostatečné povědomí veřejnosti.

Zdroj: yedomosti.ru

K překonání pandemie je důležitá koordinovaná činnost různých zemí a používání správných nástrojů. Toto přesvědčení vyjádřil generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus během projevu na setkání, které v pondělí uspořádalo online vydání Financial Times, píše Reuters.

Share