Život v Česku postupně zdražuje: Zdražují potraviny, alkohol i tabákové výrobky

V Česku pokračuje zdražení všech druhů výrobků. Také inflace ovlivňuje hodnotu úspor, začínají klesat. V červnu se ceny meziročně zvýšily zhruba o 3,3 procenta. Pokud porovnáme červen s květnem, ceny vzrostly o 0,6 procenta.

Nejvíce rostly ceny potravin, nájemného, zdražil také tabák a alkohol. Právě tyto ceny nejvíce ovlivnil letošní růst inflace.

Zdroj: TASR / František Iván

Tabák a tabákové výrobky meziročně v průměru zdražily o více než 12 procent. Víno a pivo meziročně zdražilo v průměru o 5 procent.

Mouka zdražila až o 13 procent. Ovoce za rok zdražilo zhruba o 27 procent. Za vepřové se bude muset platit zhruba o 10 procent více.

Zdroj: Profimedia.cz

Cukr zdražil o 16 procent a uzeniny o 11,6 procenta. Životní náklady v Česku výrazně vzrostly, zhruba čtvrtina Čechů už začíná šetřit.

Zdražení je patrné nejen v meziročním srovnání, ale i ve srovnání s květnem.

Zdroj: Pexels

Například za měsíc vzrostla cena brambor o více než 7 procent, ovoce zdražilo téměř o 2 procenta a sýr a tvaroh zdražily o 1,3 procenta.

„V ekonomice se začínají projevovat inflační tlaky dříve, než jsme očekávali“ řekla Jana Mücková, ekonomka a ředitelka společnosti Bondster.

Zdroj: mujobchod.cz

Dodala ale, že takový růst inflace byl silně ovlivněn zdražením alkoholu, tabáku a tabákových výrobků.

Růst cen potravin to ale také výrazně ovlivnil, podle ní budou potraviny dál zdražovat.

Zdroj: Profimedia.cz

Ekonomka vysvětlila, že inflace může být velkým problémem i letos, protože vše postupně zdražuje, zatímco platy klesají.

To znamená, že rozdíl mezi příjmy a výdaji se výrazně sníží, pro některé Čechy to může být problém.

Share