„Je to obecně podpora občanské společnosti“: Vláda vyčlenila 10 milionů na pomoc Bělorusům

Vláda schválila vytvoření fondu na pomoc Bělorusům, kteřé postihly restrikce režimu prezidenta Alexandra Lukašenka, uvedl ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Za tímto účelem přidělí Česká republika z rozpočtu Ministerstva zahraničních věcí 10 milionů korun. Peníze půjdou na pomoc perzekuovaným lidem, na léčení zraněných a na podporu nezávislých médií.

Zdroj: unn.com.ua

„Priority jsou v tuto chvíli zejména podpora nezávislých médií, kde je potřeba zajistit, aby občané v Bělorusku mohli mít přístup k nezávislým informacím. Je to obecně podpora občanské společnosti.

V praktických konkrétních oblastech je to právní pomoc lidem, kteří přišli o práci, protože oznámili, jak docházelo k manipulaci s volbami,“ uvedl Petříček.

Zdroj: pravda.cpm.ua

Česká republika také zváží možnost poskytování lékařské péče v českých nemocnicích těm, pro které je v Bělorusku nedostupná.

Ministr zahraničí však již dříve prohlásil, že pro tyto účely nebude možné využít program ministerstva vnitra Medevac, ale bude třeba vytvořit speciální nástroj.

Zdroj: 24tv.ua

Podle Petřicka by o rozdělení pomoci mělo rozhodnout české velvyslanectví v Minsku spolu s běloruskými organizacemi občanské společnosti.

Část pomoci bude poskytnuta prostřednictvím českých vládních agentur ve spolupráci s ambasádou a částečně prostřednictvím nevládních organizací v Bělorusku.

Zdroj: pravda.com.ua

Po prezidentských volbách vypukly v Bělorusku nepokoje. Lidé na ulicích nadále požadují odchod Lukašenka i přes tvrdý postup bezpečnostních sil vůči demonstrantům.

Zdroj: radoisvoboda.org

Share