Andrej Babiš: „Připravuje se projekt sebetrasování“: podle premiéra, lidé, kteří se nakazili koronavirem, mohli by se trasovat sami a měli by sami nahlásít, koho potkali

Před odletem do Rakouska premiér Andrej Babiš novinářům řekl, že se připravuje nový projekt. Smyslem tohoto projektu je, že lidé, kteří se nakazili koronavirem, si sami budou moci vyplnit formulář na webu, kde budou uvádět své kontakty z posledních dní. Tento projekt se zatím nazývá „sebetrasování“.

Nyní zvažují různí odborníci z ministerstva zdravotnictví změny v systému trasování kontaktů. S největší pravděpodobností první návrhy na změnu budou oznámeny do konce tohoto týdne.

Zdroj: Johanna Geron, Reuters

„Připravuje se projekt sebetrasování, kde by lidi, kteří dostanou od laboratoře zprávu, že jsou pozitivní, v aplikaci na webu vyplnili formulář i ty kontakty,“ řekl Andrej Babiš. To by mělo hygienikům ulehčit práci.

Zdroj: Ladislav Křivan, MAFRA

Nyní kvůli zvýšenému počtu nákaz mají hygienici potíže s trasováním. Armádní medici oznámili, že Pražské hygienické stanici už pomáhali další hygienici z jiných krajů na dálku.

Ředitele krajské hygienické stanice v Liberci Vladimír Valenta uvedl, že o tématu trasování kontaktů a změny tohoto systému se debatuje již delší dobu.

Zdroj: ČTK

Andrej Babiš v pondělí řekl, že možná hygienické stanice zvažují možnost trasování kontaktů pouze u důležitých případů nákazy koronavirem. Dodal, že to neznamená, že by se vůbec mělo přestat trasovat.

Ministr vnitra Jan Hamáček nabídl pomoc policejních vyšetřovatelů, pokud to bude potřeba. Podle něj by mohlo pomoci několik desítek lidí.

Zdroj: Ondřej Deml, ČTK

Také předseda vlády uvedl, že brzy by mělo být připraveno srovnání jednotlivých krajů z hlediska trasování kontaktů.

Share