Změna v zákonu pro vyúčtování služeb: Kdyby mělo proběhnout vyúčtování a kdy se dočkáme na přeplatky či nedoplatky

Podle nového zákona vyúčtování za služby, spotřebovaného tepla a vody od správce domu musí společenství dostat do konce léta, přičemž někteří majitelé bytů již vyúčtování obdrželi před několika měsíci. Na přeplatky kvůli dovolené ale musí ještě chvílí počkat.

Zdroj: jakpronajimatbyty.cz

Dříve působil zákon č. 67/2013 Sb. podle kterého vyúčtování služeb dostávali ke konci kalendářního roku, výjimečně i na jaře, nejpozději však na konci dubna.
Kompikace nastali ale kvůli epidemii, proto na jaře byl přijat nový zákon, který lhůtu prodloužil.

Zdroj: jakpronajimatbyty.cz

„Prodloužení lhůty pro doručení vyúčtování je upraveno v § 7 zákona č. 209/2020 Sb. Tímto ustanovením se prodlužuje lhůta pro doručení vyúčtování služeb v domě s byty za rok 2019 jejich příjemcům až do 1. září 2020. Toto prodloužení lhůty platí pro vyúčtování , která měla být jejich příjemcům doručena nejpozději v době od 24.dubna 2020 až do 31. srpna 2020,” upřesnil Martin Hanák ze Svazu českých a moravských bytových družstev (SČMBD).

Zdroj: social-kansk.ru

„Většina našich členů stihla předat vyúčtování jejich příjemcům v řádném termínu, tj. do konce dubna 2020. Předpokládám tedy, že dodrží také následnou lhůtu čtyř měsíců pro vypořádání případných přeplatků a do konce srpna 2020 tak bude vše v souladu s legislativou uzavřeno,” dodal Hanák.

Zdroj: vasdomovnik.cz

Někteří majitelé bytů již vyúčtování obdrželi v dubnu. To potvrdil i Rudolf, člen SVJ z jednoho libereckého sídliště, podle něj vyúčtovaní tepla a vody proběhlo na jaře, v polovině léta došlo k vracení peněz z důvodu přeplatku.

„Vyúčtování služeb, tepla a vody jsme dostali jako vždy počátkem dubna. Měli jsme přeplatek a peníze nám přišly už v červnu,” přidala Jana, nájemnice pražského magistrátního bytu.

Martin Hanák ze Svazu českých a moravských bytových družstev ale dosvědčil, že lhůta pro vypořádání přeplatků anebo nedoplatků s novým zákonem č. 209/2020 Sb. se nemění a měla by proběhnout do konce srpna 2020.

Share