Změny v českých občanských průkazech: co budou obsahovat a co v nich bude chybět

České občanské průkazy dostanou novou podobu. Obsahovat by měly biometrické údaje, chybět naopak bude rodné číslo i titul. V čipu průkazu nově bude zaznamenaná podoba obličeje a otisky prstů. Počítá s tím nový zákon, který by měli ministři projednat po vládních prázdninách.

Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz

Posílení bezpečnostních prvků je součástí unijních protiteroristických opatření, průkazy budou mít také nové ochranné prvky. „Je zde vlajka EU, biometrické údaje. Do občanky musíme vpravit i bezkontaktní čip s anténou,“ vysvětlil ředitel Státní tiskárny cenin Tomáš Hebelka. Část údajů naopak zmizí. Nebude už třeba možné nechat si do dokladu zapsat akademický titul. Podle ministerstva vnitra nesouvisí s prokazováním totožnosti.

Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz

Chybět ale bude i rodné číslo. „Identifikace osob sama o sobě probíhá skrze jméno, příjmení, datum narození a místo trvalého pobytu. Identifikátor rodného čísla je pozůstatkem, anomálií z období Československa,“ usuzuje náměstek ministra vnitra pro legislativu Petr Mlsna.

Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz

Dnes se můžou Češi identifikovat i elektronicky a částečně tak komunikovat s úřady. Malý zájem o přístup k Portálu občana potvrzuje i radnice největší pražské městské části.

Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz

„Zatím v to lidé nemají důvěru nebo o to nemají zájem,“ řekl vedoucí odboru správních agend Prahy 4 Martin Anděra.

Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz

Průkaz s čipem už teď umožňuje třeba vyzvednutí léků na předpis, slouží totiž také jako doklad k e-receptům a lékárníka pustí do systému stejně jako kód na papíře. „Většina pacientů o této možnosti neví, vlastně ji po nich požadujeme my v době, kdy mají více receptů, mají je v mobilu a my bychom museli vypisovat alfanumerické kódy,“ řekla vedoucí lékárny Hana Chudobová.

Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz

Podle Nejvyššího kontrolního úřadu stát ale neudělal dost pro to, aby takzvanou eObčanku lidé opravdu využívali. Ministerstvo vnitra od září chystá další kampaň, kterou chce využívání eObčanky podpořit.

Share