V roce 2019 Německo zaznamenalo mírné snížení porodností. Demografická situace v zemi se zhoršuje a prognózy nejsou dobré.
„Hledání perfektní práce a perfektního partnera jsou rozhodující faktory, proč ženy odsouvají mateřství po několik let“, připouští gynekoložka Christine Biermannová z Hamburku.
Federální statistický úřad Německa (zkrácené Destatis) uvedl, že se v roce 2019 v Německu narodilo asi 778 tisíc dětí, což je o 9,4 tisíce méně, než v předchozím roce.
Proto v loňském roce porodnost mírně poklesla a činila 1,54 kojenců na ženu ve srovnání s 1,57 v roce 2018.
Ukázalo se, že ženy v Německu rodí své první dítě později a později. V současné době je průměrný věk žen, které se poprvé staly matkami, 30,1 roku.
Ještě později v rámc EU rodí pouze italské ženy. V Bulharsku je průměrný věk nejmladších matek nejnižší v EU – 26 let.
Odborníci říkají, že velkou roli v propadu porodnosti hraje rostoucí vzdělání žen, což otevírá mnohem více příležitostí pro jejich profesionální seberealizaci. Proto mateřství považují jen za jednu z mnoha možností.
Obzvláště vysoký podíl bezdětných žen je zaznamenán ve městech západního Německa. Zde byla každá pátá žena ve věku mezi 45 a 54 lety bezdětná.
Většinou se jedná o ženy s vysokoškolským vzděláním, které nejprve investovaly spoustu času a úsilí do kariéry.
„V Německu existuje rekordní počet studentů mužů a žen. Po ukončení svých studií chtějí dobrou práci. To vyžaduje mobilitu.
To je výzva pro plánování rodiny, proto je důležité najít kompromis mezi rodinou a kariérou,“ vysvětluje Philipp Deschermeier z německé Společnosti pro demografii.
V Německu mají rodiny pouze jedno dítě nebo dvě děti. Pouze 16 procent všech rodin má tři nebo více dětí.
Statistiky celkové míry porodnosti vylepšují obyvatelé Německa zahraničního původu, kteří v průměru mají více dětí než Němci.
Například v roce 2019 byla mezi ženami s cizím státním občanstvím v Německu míra porodnosti vyšší, než celkový průměr a činila 2,06 dětí na ženu.