ČR chce být solidární s Polskem a Litvou: Povolá velvyslance z Běloruska na konzultaci

Po Litvě a Polsku odvolávají své velvyslance z Běloruska další země EU – Česká republika, Německo, Estonsko a Lotyšsko. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na české ministerstvo zahraničí.

Zdroj: youtube.com

Černínský palác se k situaci zatím oficiálně nevyjádřil. V Bělorusku pokračují demonstrace proti režimu Alexandra Lukašenka, který vyhrál volby, které mnozí nazývají zmanipulované.

Zdroj: youtube.com

Bělorusko v pátek odvolalo ke konzultacím své velvyslance z Polska a Litvy a obě země obvinilo z vměšování do vnitřních záležitostí.

Zdroj: youtube.com

Minsk také vyzval Polsko a Litvu, aby odvolaly své diplomaty. Tento krok původně obě země odmítly, ale v pondělí litevský ministr zahraničí Linas Linkevičius uvedl, že Varšava a Vilnius dočasně odvolají své velvyslance ve snaze zmírnit napětí.

Zdroj: wz.lviv.ua

Podle agentury Reuters mluvčí Černinského paláce uvedla, že Česká republika uvažuje o solidaritě s Polskem a Litvou. Z Černinského paláce však zatím není k dispozici žádné oficiální vyjádření.

Zdroj: dector.media

Estonský ministr zahraničí Urmas Reinsal uvedl, že Bělorusko vyvíjí tlak na Litvu a Polsko.

Německý velvyslanec v Bělorusku odcestoval do Berlína ke konzultacím v úterý. Agentura DPA téhož dne napsala, že spolková vláda tímto způsobem chce vyjádřit solidaritu s Polskem a Litvou.

Zdroj: unn.com.ua

Lotyšsko, Litva a Estonsko jako první ze zemí EU uvalily sankce na Alexandra Lukašenka i na další běloruské činitele.

Protivládní protesty v Bělorusku pokračují i ​​po srpnových prezidentských volbách. Bezpečnostní složky demonstrace už několikrát potlačily silou. V neděli agentura Reuters uvedla, že již bylo zadrženo 13 000 lidí.

Share