Světová zdravotnická organizace (WHO) nevidí žádný důkaz, že nový typ koronaviru se stal méně patogenním.
„Musíme být mimořádně opatrní a nepodlehnout iluzi, že se virus najednou rozhodl, že se stane sám méně patogenní. To se nestalo,“ řekl hlavní krizový expert organizace Michael Ryan.
Poznamenal, že koronavirus „zůstává virem zabijákem “ a že na něj stále každý den na světě umírají tisíce lidí.
Během pandemie bylo koronavirem COVID-19 infikováno více než 6,3 milionu lidí na celém světě. Více než 370 tisíc zemřelo, dalších 2,8 milionu se zotavilo.
WHO nesouhlasí s vyjádřením italského lékaře. Alberto Zangrillo, lékař pohotovostního oddělení nemocnice v San Raffaele, Lombardie, řekl, že koronavirus SARS-CoV-2 „již klinicky neexistuje“.
Odborníci ze Světové zdravotnické organizace tvrdí, že neexistují žádné vědecké důkazy.
To bylo hlášeno Reuters.
„Výsledek studie byl jednoznačný: existuje velmi významný rozdíl mezi počtem pacientů s koronavirem, které jsme přijali v březnu, ve srovnání s [počtem lidí přijatých v květnu],“ uvedl Zangrillo.
Italský lékař objasnil, že se může jednat o „změnu vztahu“ mezi virem a jeho nosičem – člověkem. To však nezpochybňuje skutečnost, že koronavirus může mutovat.
Solinas a #mezzorainpiù : affermazioni Zangrillo sulla debolezza del virus in Italia affascinanti ma #coronavirus potrebbe tornare più violento da Paesi ora più colpiti pic.twitter.com/WQuwwehDOW
— Mezz'ora in Più (@Mezzorainpiu) May 31, 2020
Šéfka oddělení WHO pro nové nemoci Maria van Kerkhoveová uvedla, že v současné době neexistuje žádný důkaz o významné změně koronaviru v žádném aspektu – od přenosu k závažnosti onemocnění.
„Pokud jde o schopnost přenosu – nezměnila se, pokud jde o složitost onemocnění koronavirem – nezměnila se,“ uvedla expertka na briefingu v pondělí 1. června.
Kromě toho, Světová zdravotnická organizace varuje před nadužíváním antibiotik během pandemie koronaviru.
Jak řekl šéf WHO, Tedros Adhanom Ghebreyesus, během briefingu, svět „ztrácí schopnost“ používat kritické léky.
Media briefing on #COVID19 with @DrTedros https://t.co/2HPjJBuNxA
— World Health Organization (WHO) (@WHO) June 1, 2020
Podle něj vede aktivní užívání antibiotik ke zvýšené bakteriální rezistenci a následně ke zvýšené úmrtnosti na jiné infekční choroby.
Generální ředitel WHO zdůraznil, že rezistence na antibiotika je „jedním z nejnaléhavějších problémů naší doby“.