„Musíme být mimořádně opatrní a nepodlehnout iluzi“: WHO vyvrací tvrzení italského lékaře o koronaviru

Světová zdravotnická organizace (WHO) nevidí žádný důkaz, že nový typ koronaviru se stal méně patogenním.

.

„Musíme být mimořádně opatrní a nepodlehnout iluzi, že se virus najednou rozhodl, že se stane sám méně patogenní. To se nestalo,“ řekl hlavní krizový expert organizace Michael Ryan.

.

Poznamenal, že koronavirus „zůstává virem zabijákem “ a že na něj stále každý den na světě umírají tisíce lidí.

.

Během pandemie bylo koronavirem COVID-19 infikováno více než 6,3 milionu lidí na celém světě. Více než 370 tisíc zemřelo, dalších 2,8 milionu se zotavilo.

.

WHO nesouhlasí s vyjádřením italského lékaře. Alberto Zangrillo, lékař pohotovostního oddělení nemocnice v San Raffaele, Lombardie, řekl, že koronavirus SARS-CoV-2 „již klinicky neexistuje“.

.

Odborníci ze Světové zdravotnické organizace tvrdí, že neexistují žádné vědecké důkazy.

.

To bylo hlášeno Reuters.

.

„Výsledek studie byl jednoznačný: existuje velmi významný rozdíl mezi počtem pacientů s koronavirem, které jsme přijali v březnu, ve srovnání s [počtem lidí přijatých v květnu],“ uvedl Zangrillo.

.

Italský lékař objasnil, že se může jednat o „změnu vztahu“ mezi virem a jeho nosičem – člověkem. To však nezpochybňuje skutečnost, že koronavirus může mutovat.

Šéfka oddělení WHO pro nové nemoci Maria van Kerkhoveová uvedla, že v současné době neexistuje žádný důkaz o významné změně koronaviru v žádném aspektu – od přenosu k závažnosti onemocnění.

.

„Pokud jde o schopnost přenosu – nezměnila se, pokud jde o složitost onemocnění koronavirem – nezměnila se,“ uvedla expertka na briefingu v pondělí 1. června.

.

Kromě toho, Světová zdravotnická organizace varuje před nadužíváním antibiotik během pandemie koronaviru.

.

Jak řekl šéf WHO, Tedros Adhanom Ghebreyesus, během briefingu, svět „ztrácí schopnost“ používat kritické léky.

Podle něj vede aktivní užívání antibiotik ke zvýšené bakteriální rezistenci a následně ke zvýšené úmrtnosti na jiné infekční choroby.

.

Generální ředitel WHO zdůraznil, že rezistence na antibiotika je „jedním z nejnaléhavějších problémů naší doby“.

Share