„Když se dělají dluhy, někdo to musí splácet“: Komunistická strana tvrdí, že vláda měla by zvýšit daně

Komunistická strana plánuje s vládou projednat otázku výběru daní. Na tiskové konferenci to řekl Jiří Dolejš. KSČM souhlasila s tím, že podpoří vládní návrh opět zvýšit schodek státního rozpočtu. Předseda strany Vojtěch Filip poté hovořil o zavedení dvojí sazby daně z příjmů pro právnické osoby. Podrobnosti ale tehdy nesdělil.

„Když se dělají dluhy, někdo to musí splácet“ řekl poslanec Jiří Dolejš.

Zdroj: Právo / Dorian Hanuš

Podle něj krize koronaviru výrazně poškodila ekonomiku země, jejich strana však nedovolí, aby kvůli tomu trpěli běžní občané, kteří jsou v tom nevině.

KSČM proto požádá vládu, aby vypracovala speciální strategii pro splácení dluhů.

Jiří Dolejš dodal, že Česká republika se ke svým penězům v rozpočtu vždy chovala zodpovědně a mělo by to tak být dál. Proto je nutné aplikovat inovační přístup k daňové politice.

Autor: Vojtěch Drbohlav

Poslanec KSČM uvedl, že ve vládním programu není zmínka, že by se zvyšovaly nějaké daně. Komunisté proto hodlají záležitost projednat s vládou už letos na podzim.

Když přišla hospodářská krize a vláda musela prosadit nějaká opatření na záchranu ekonomiky, KSČM s některými jejich kroky nesouhlasila.

Zdroj: Právo / Petr Hloušek

Nelíbí se jim například nový zákoník práce nebo stravenkový paušál.

Na zavedení stravenkového paušálu se vláda dohodla v pondělí. To znamená, že nyní zaměstnanci budou moci dostat místo stravenek hotovost.

Zdroj: iDNES.cz / Josef Kopecký

Místopředseda KSČM Stanislav Grospič řekl, že jejich strana tuto vládní iniciativu nepodpoří. Komunisté tedy nepomohou vládě ANO a ČSSD.

Kritizoval také stranu Pirátů, že trvá na vyplacení kompenzací pracovnikům na dohodu. Návrh Pirátů slíbila podpořit ministryně financí Alena Schillerová.

Zdroj: Český rozhlas / Michaela Danelová

Komunista upozornil, že taková forma práce je spíše přivýdělek. To znamená, že tímto způsobem se člověk snaží pomoci sám, když mu chybí peníze z hlavní práce.

Vyplácení 31 tisíc korun těmto lidem je jistě dobrá akce, ale komunisté upozorňují, že tímto způsobem se jejich hlavní problém nevyřeší.

Share