Některé firmy v Česku se nemohou zotavit z krize: Plánuje se hromadné propouštění zaměstnanců

Koronavirus výrazně poškodil celou ekonomiku České republiky, utrpělo mnoho podnikatelů, ale ještě více pracovníků. Mnoho podnikatelů je nuceno propouštět své zaměstnance, aby podnik nezbankrotoval. Počet nezaměstnaných se zvyšuje, řada zaměstnanců se nyní bojí ztráty zaměstnání. Novináři TN.cz sestavili statistiku propuštěných pracovníků za minulý měsíc v jednotlivých krajích země.

Mluvčí Úřadu práce České republiky Kateřina Beránková sdělila, že na konci minulého měsíce 42 zaměstnavatelů oznámilo, že plánují hromadné propouštění.

Zdroj: ČT24

Kvůli tomu může přijít o práci 3 345 pracovníků. To nejsou zdaleka všichni zaměstnanci, kteří budou propuštěni.

Které zaměstnance nyní propouštějí nejčastěji?

Především jsou to pracovníci v oblasti poskytování osobních služeb, informačních služeb, pracovníci na stavbách, pracovníci v oblasti strojírenství, kovodělníky, odborníky v oblasti vědy a techniky a technické pracovníky.

Zdroj: Reuters / Umit Bektas

Nejvíce propouštění je plánováno v Olomouckém kraji, kde 8 zaměstnavatelů plánuje propustit 753 pracovníků.

Na druhém místě v tomto seznamu je Praha, kde 12 zaměstnavatelů plánuje propustit 467 zaměstnanců.

V Jihomoravském kraji na své propuštění čeká 336 lidí. Ale řekněme, že v Jihočeském kraji bude propuštěno 78 lidí.

Zdroj: holesov.cz

Je ale třeba si uvědomit, že zatím jde jen o plány zaměstnavatelů, které se ještě mohou změnit. To jsou jen plány, o kterých zaměstnavatele nahlásili Úřad práce ČR.

„Tudíž k hromadnému propouštění dochází zpravidla v řádu několika měsíců, navíc k němu nemusí dojít na 100 %“ vysvětlila Kateřina Beránková.

Zdroj: Úřad práce ČR / tn.nova.cz

Dodala, že vše je silně závislé na situaci na trhu a na tom, jak se věci u zaměstnavatele zlepšily.

Oproti stejnému období loňského roku se počet zaměstnavatelů, kteří hodlají propustit své zaměstnance, zvýšil o 35. Bylo jich 7 a stalo 42.

Zdroj: Getty Images

Podle toho se zvýšil i počet pracovníků, kteří pravděpodobně přijdou o práci. Loni v květnu jich bylo 810 a letos v květnu 3 345.

Ekonomové předpokládají, že velká vlna propouštění ještě nenastala. Podle nich by na podzim mohly být propuštěny desítky či dokonce statisíce zaměstnanců.

Share