Andrej Babiš: „Víte, my důchodci, kdysi jsme chodili do zahrad. Tak zkuste konečně schválit ten zahrádkářský zákon“, předseda vlády prohlásil, že by bylo mnohem lepší, kdyby poslanci schválili zahrádkářský zákon než řešili epidemie koronaviru

Předseda vlády Andrej Babiš ve Sněmovně prohlásil, že by bylo mnohem lepší, kdyby poslanci schválili zahrádkářský zákon než řešili epidemie koronaviru. Podle něj to pomůže Česku získat soběstačnost v pěstování zeleniny a ovoce. To byla jeho odpověď na otázku poslankyně Moniky Jarošové za SPD, která mluvila o růstu cen potravin.

„Pod hesly „patříme na Západ“ jsme přišli o svou soběstačnost a proměnili se v nesoběstačnou montovnu a odbytiště šuntů,“ řekla v parlamentu Monika Jarošová.

Zdroj: ČTK

Andrej Babiš uvedl, že jedním z důvodu ztráty soběstačnosti bylo to, že v minulosti bylo povoleno kupovat půdu občanům jiných zemí.

Premiér také vysvětlil, že velké množství zeleniny a ovoce, které se prodávají v Česku, se pěstují ve Španělsku a Itálii, a tyto země těžce zasaženy epidemií koronaviru.

Zdroj: Facebook

Vzhledem k tomu, že potravin, které jsou dováženy z těchto zemí, nestačí, pak jejich cena roste. Ale důvod není jediný.

Předseda vlády dodal, že tuzemští pěstitelé ovoce a zeleniny mají také nedostatek pracovních sil. Podle něj mu píší někteří lidé a žádají, aby zařídili nějaké ceny, ale nejsou schopni to udělat.

Zdroj: Archiv Andreje Babiše

Premiér řekl, že kdysi senioři chodili dozahrad, ne do obchodních řetězců. Proto se rozhodl poslancům poradit jednu jednoduchou věc.

Víte, my důchodci, kdysi jsme chodili do zahrad, ne do řetězců. Tak zkuste už tady konečně schválit ten zahrádkářský zákon a neřešte stále covid-19,“ řekl Andrej Babiš.

Podle předsedy vlády dnes mají o zahradu zájem nejen staří lidé, ale i mladí lidé. Nyní je mnoho lidí, kteří si sami pěstují potraviny.

Zdroj: Facebook

Podle premiera by bylo velmi dobré, kdyby poslanci tento zákon konečně schválili.

„To by byl určitě velký krok ve prospěch soběstačnosti. Kdysi to tak bylo,“ dodal Andrej Babiš.

Zdroj: Jan Handrejch, Právo

Poslanci Janu Čižinskému (KDU-ČSL) se nelíbila taková rada od premiéra, že pokud jsou potraviny drahé, tak si je vypěstujte sami.

Účelem tohoto zákona je upravit postavení a veřejnou prospěšnost zahrádkářského hnutí. Nyní o něm budou poslanci hlasovat ve druhém čtení, první čtení bylo v lednu.

Share