Vláda připravuje finanční dárek pro důchodce: Ministryně Alena Schillerová prozradila, že vláda chce dát důchodcům ještě v tomto roce jednorázovou platbu vyšší než tisíc korun

Šéfka státní kasy Alena Schillerová se nyní hlavně zabývá přípravou státního rozpočtu pro příští rok a tvrdí, že schodek by neměl přesáhnout ten letošní.

I když se musí šetřit, vicepremiérka dodává, že vláda chce dát důchodcům ještě v tomto roce jednorázovou platbu vyšší než tisíc korun.

Zdroj: mfcr.cz

Ohledně zrušení superhrubé mzdy se budou projednávat různé varianty a vše se musí propočítat. Vláda nechce, aby došlo ke zvednutí daní pro OSVČ nebo pronajímatele nemovitostí.

Ministryně financí si myslí, že nejlepší cestou by bylo zavedení 15 % dani a pomohlo by to vymizení tzv. Schwarz systému.

Zdroj: blesk.cz

Lepší by ale bylo těch sazeb udělat několik a s tím souhlasí i Schillerová. S takovým návrhem přišel ministr vnitra Jan Hamáček.

Zatím na stole Schillerová má 15 % základní sazbu a 23 % efektivní sazbu po zrušení solidární přirážky. Ta třetí mezi nimi je zatím k diskuzi.

Zdroj: ihned.cz

Jednotlivé sazby se ale musí detailně propočítat, aby nedošlo k vyššímu daňovému zatížení.

Zrušení superhrubé mzdy bude znamenat velkou díru do státního rozpočtu a mluví se dokonce o 90 miliardách korun.

Zdroj: blesk.cz

Schillerová říká, že to nebudou hradit zavedením nových daní, ale zatím neprozradila, kde ty miliardy vezme.

Šéfka státní kasy tvrdí, že už nechce měnit rozpočet pro letošní rok, i když situaci pečlivě sleduje, protože je těžko předpokládat vývoj příjmů.

Zdroj: blesk.cz

Pokud by se situace zhoršovala, nechce nechat rozpočet padat volným pádem. Proto bude nutit ministerstva, aby udělaly priority svých výdajů.

Dle ministryně se ale ekonomika už oživuje a nyní je důležité vrátit důvěru firem.

Zdroj: e15.cz

Schillerová prohlásila, že vláda dodrží slib a v příštím roce průměrný důchod bude činit 15 tisíc korun a plat učitele 45 tisíc. Musí se to jen projednat s premiérem a vypracovat společný návrh.

Ministryně prozradila, že vláda chystá pro důchodce tzv. předvolební dáreček. Chtějí ho udělat ještě v tomto roce kolem Vánoc.

Zdroj: blesk.cz

O přesné částce se Alena Schillerová odmítla bavit, ale řekla, že to bude více než tisíc korun.

Zdroj: denik.cz

Share