Předseda SPD Tomio Okamura navrhl zmrazení platů politiků: Jana Maláčová nesouhlasí a navrhuje snížení platů politiků

Jedním z aktuálních témat v současné politice je téma platů politiků. Předseda SPD Tomio Okamura se k tomu rozhodl promluvit. Ten spolu se svou stranou navrhuje zmrazení platů politiků. Uvedl to ve Sněmovně. Podobný návrh mají i další strany, například Piráti.

Tomio Okamura uvedl, že jeho strana ještě před dvěma lety navrhovala zmrazení platů politiků. Tehdy ale tento návrh nikdo nepodpořil.

Zdroj: ČTK

Podle něj tehdy hnutí ANO a piráti navrhli zvýšení platů politiků o deset procent a návrh podpořila většina poslanců.

Zdroj: Blesk – David Malík

Piráti nedávno vyjádřili podobné prohlášení a zdůvodnili ho tím, že situace v Česku se kvůli koronaviru výrazně změnila.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš tehdy prohlásil, že spousta firem v naší zemi bojuje o přežití, je velká pravděpodobnost zvýšení nezaměstnanosti, v Česku je rekordní schodek rozpočtu 500 miliard korun a někteří lidé už téměř nemají peníze na život.

Zdroj: iROZHLAS.cz / Michaela Danelová

Ivan Bartoš proto řekl, že nyní bude naprosto nevhodné zvyšovat platy politiků, je třeba šetřit státní rozpočet. Zmrazení platů politiků by umožnilo ušetřit více než půl miliardy korun.

Předseda Pirátů byl rozhodně spokojen s tím, že jejich návrh schvaluje premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš.

Zdroj: Profimedia

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová má ale ještě přísnější návrh, navrhuje snížit platy politiků. Místopředsedkyně ČSSD navrhla snížení těchto platů na čtyřnásobek minimální mzdy.

Zdroj: Blesk / Jakub Poláček

„Poslancům by se tak plat snížil o cca 22 tisíc. Doufám, že ANO a Piráti to podpoří, zmrazení je pouze ústupová varianta,“ vysvětlila Jana Maláčová.

Share