„Já nevím 0,8, co vám to říká. 0,8 z čeho, z kolika“: Babiš se chce řídit denními počty nakažených a domnívá se, že reprodukční číslo lidem nic neříká

Premiér Andrej Babiš si myslí, že reprodukční číslo lidem nic neříká a nedokážou z toho vyvodit, jak se epidemie vyvíjí. Navíc prý není správně dle tohoto údaje připravovat rozvolňování opatření, ale vycházet z počtů nakažených.

Zdroj: Gettyimages

Dosud tomu tak ale nebylo a politici a odbornici považovali reprodukční číslo za jedno z nejdůležitějších. Díky němu se zaváděla a rušila různá omezení.

Tzv. číslo R ukazuje, kolik lidí průměrně nakazí jeden člověk s koronavirem.

Zdroj: seznamzpravy.cz

Exministr Roman Prymula dlouhodobě tvrdil, že je potřeba reprodukční číslo dostat na hodnotu 0,8. To by znamenalo, že počet nakažených v populaci klesá a dojde k rozvolňování.

Nyní číslo R je 1 a nejvyšší bylo b polovině září, když se dostalo na 1,6. Teď se ale zdá, že reprodukční číslo nebude tak podstatné, jak tomu bylo v minulosti. Naznačil to předseda vlády Babiš.

Zdroj: Youtube

„Já nevím – 0,8, co vám to říká? 0,8 z čeho, z kolika? Mluvím ale za sebe,“ uvedl premiér s tím, že to musí vysvětlit nový šéf resortu zdravotnictví Jan Blatný.

Babiš si také myslí, že tomuto číslu nerozumí lidé a chtějí spíš sledovat celkové počty nakažených. Předseda vlády však zdůraznil, že je to jeho osobní názor.

Zdroj: Gettyimages

Odbornici jsou ale přesvědčení, že na denních počtech nakažených až tak nezáleží a mnohem důležitější jsou jiné faktory, jako například počet pacientů, kteří potřebují lékařskou péči, počet pozitivních testů v denním vzorku, reprodukční číslo a počet obětí.

V minulosti také Roman Prymula uváděl, že denní přírůstky nejsou důležité.

Zdroj: forbes.cz

Babiš začal pochybovat o relevantností čísla R poté, co se nedávno ukázalo, že nový ministr zdravotnictví Blatný neví, co přesně toto číslo znamená.

Ten ho totiž ve Sněmovně počítal jako násobek, díky kterému se vypočítá budoucí počet lidí s koronavirem ve srovnání se stávajícím počtem.

Zdroj: cysnew.cz

Není to ale pravda a Číslo R udává, kolik lidí v průměru nakazí jeden již infikovaný člověk.

Share