Jaroslav Flegr obvinil vládu, že na jaře odmítla levné české testy: Babiš a Prymula to považují za nepravdu

Biolog Jaroslav Flegr v pondělí na sociálních sítích obvinil Andreje Babiše a exministra Romana Prymulu že na jaře vláda odmítla používat levné testy, které nabízel klinický DNA genetik Emanuel Žďárský.

Předseda vlády však uvedl, že to není pravda a testy Žďárského nevyhovovaly kvalitativně.

Zdroj: rozhlas.cz

Flegr na Facebooku napsal, že díky metodologii Žďárského je možné dělat až 200 000 testů denně a jejích citlivost je 95 %, specifita kolem 100 %. Cena jednoho testu při tom mohla dostat i pod stokorunu.

Biolog tvrdí, že genetik Žďárský svou metodu prezentoval vládě ještě v březnu. Flegr dodává, že by to bylo dvakrát levnější než antigenní testy, které se nyní používají. Myslí si, že vláda testy odmítla, protože nemá z nich provizi, kterou má v případě nákupu testu v jiných zemích.

Na publikaci Jaroslava Flegra ihned reagoval Andrej Babiš. „Nechápu, jak si to může dovolit. Je to nesmysl,“ uvedl s tím, že se jedná o fake news.

Zdroj: Gettyimages

Babiš také řekl, že se Žďárský zúčastnil schůze na ministerstvu zdravotnictví s jinými odborníky, kde obhajoval svůj test. To se mu prý moc nepovedlo a byl vyzván, aby svůj test certifikoval, což se údajně nestalo. Předseda vlády je proto přesvědčen, že chyba je na straně Žďárského.

Roman Prymula také prohlásil, že se nejedná o pravdu. „Bohužel nemluví pravdu. O kvalitě svých testů nepřesvědčil rozsáhlý panel expertů, který byl na ministerstvo zdravotnictví svolán,“ napsal exministr a dodal, že Žďárský nerespektoval další postupy a doporučení.

Genetik je ale přesvědčen, že testy odpovídají všem požadavkům a jejich ověření by mělo přijít ze strany státu.

Zdroj: zezdravotnictví.cz

Flegr se také zmínil, že Emanuel Žďárský připravil plán plošného testování, které by díky jeho testům ze slin bylo dvakrát levnější než antigenními testy.

Share