Češi začínají věřit ve vakcínu: zhruba 40 procent dotázaných by se chtělo očkovat proti koronaviru

Agentura STEM provedla sociologický průzkum, podle kterého by se zhruba 40 procent Čechů chtělo očkovat proti koronaviru. Zhruba 40 procent dotázaných by se také nechtělo očkovat a 20 procent respondentů se nerozhodlo. Výsledky této studie chtělo znát ministerstvo zdravotnictví, nyní je jasné, že důvěra lidí ve vakcínu se zvyšuje.

Stejná agentura provedla podobný sociologický průzkum v říjnu a tehdy by asi 66 procent dotázaných nechtělo být očkováno.

Ilustrační foto Zdroj: gettyimages.com

Předpokládá se, že důvěra Čechů v vakcínu by mohla vzrůst, protože by Česko dostalo vakcínu od západních firem.

V říjnu se ještě častěji mluvilo o možném získání vakcíny z Ruska nazvané Sputnik V a z Číny s názvem CoronaVac. V EU ale těmto vakcínám příliš nevěří.

Ilustrační foto Zdroj: youtube.com

Například teď se říká, že by Česká republika mohla dostat vakcíny od americké společnosti Pfizer, americké společnosti Moderna nebo britské společnosti AstraZeneca.

Nejprve je ale nutné počkat, až Evropská léková agentura tyto vakcíny schválí.

Ilustrační foto Zdroj: youtube.com

Ministr zdravotnictví Jan Blatný a ministr vnitra Jan Hamáček uvedli, že očkování bude dobrovolné a že bude hrazeno z veřejného zdravotního pojištění.

Ilustrační foto Zdroj: youtube.com

Podle očkovací strategie budou moci vakcínu získat především pacienti starší 65 let a ti s vážnými a chronickými zdravotními problémy.

Poté budou moci dostat vakcínu zdravotníci. První mezi nimi budou zdravotníci z ARO, JIP a urgentních příjmů.

Ilustrační foto Zdroj: gettyimages.com

Zpočátku bude očkování probíhat pouze v očkovacích centrech a v některých nemocnicích. Předpokládá se ale, že pak vzniknou mobilní očkovací týmy.

Pomoc praktických lékařů bude nutná už tehdy, když bude dostatek dávek. Podle strategie by člověk měl dostat dvě dávky, druhou dávku po 28-30 dnech po první.

Ilustrační foto Zdroj: youtube.com

Vakcína zatím není určena pro děti. Většina firem testovala své látky na lidech od 17 do 85 let. Očkování dětí se proto zatím nedoporučuje.

PSALI JSME: VE VLÁDĚ SE DISKUTUJE O STOPROCENTNÍ NÁHRADĚ MZDY PRO NEMOCNÉ COVIDEM: MOHLO BY TO MOTIVOVAT LIDI NECHAT SE TESTOVAT

PŘIPOMÍNÁME: KATE ŠETŘÍ PENÍZE BRITŮ: VÉVODKYNĚ Z CAMBRIDGE SE ZNOVU OBJEVILA NA VEŘEJNOSTI VE STEJNÉM OBLEČENÍ

Share