Ve vládě se diskutuje o stoprocentní náhradě mzdy pro nemocné covidem: mohlo by to motivovat lidi nechat se testovat

Vláda má obavy z toho, že se mnoho lidí nechce testovat, protože se bojí přijít o příjem v práci. Nyní ale kabinet tuto situaci chce vyřešit a lidem v karanténě hradit 100 % jejich mezd místo stávajících 60 %.

Prohlásil to ministr průmyslu a Obchodu Karel Havlíček pro Českou televizi. Dle ministryně práce Jany Maláčové by se tyto peníze mohly vyplácet v rámci programu Antivius.

Zdroj: youtube.com

Aktuálně zaměstnavatel hradí 60 % základu jejich průměrného výdělku během prvních dvou týdnu. Dál nemocenskou platí správa sociálního zabezpečení.

Maláčová tvrdí, že se již o tomto návrhu změny zákonu zmiňovala, ale předpokládá, že koaliční hnutí ANO ho zamítne kvůli rozpočtovým dopadům.

Zdroj: youtube.com

Karel Havlíček ovšem uvedl, že podobnou změnu podporuje a je potřeba domluvit se odkdy to bude platit. „Z mého pohledu to může platit de facto okamžitě,“ prohlásil vicepremiér s tím, že člověk, který dostal pozitivní test od této chvíle by dostával 100 % ze mzdy.

Premiér Andrej Babiš již říkal, že se lidé bojí chodit testovat, protože jim hrozí ztráta příjmů v případě pozitivního výsledku.

Zdroj: gettyimages.com

Nyní se diskutuje, jestli stoprocentní náhradu dostanou nejen pozitivně testování, ale i ti, kdo se „pouze“ ocitl v karanténě. Vláda musí také spočítat, kolik to bude stát rozpočet.

Návrh podporují a odbory a jejích zástupce říkají, že lidé často chodí do práce nemocní, protože se bojí jít na test. Podle šéfa odborů ČMKOS Josefa Středuly tím ohrožují své rodiny.

Zdroj: youtube.com

Středula navíc dodal, že nesmí být rozdíl mezi lidmi, kteří jsou v karanténě, a kteří jsou nemocní.

Stát nyní vyplácí firmám, které jsou kvůli opatřením uzavřené celé mzdy s odvody do 50 000 Kč. Havlíček navíc chce, aby vláda pomohla firmám s testováním a zaplatila jim například antigenní testy.

Zdroj: youtube.com

Testování se bojí nejen zaměstnanci, často se tomu brání i zaměstnavatelé, kteří nechtějí ztratit pracovní sílu.

Od středy ministerstvo částečně zpřísnilo opatření v Česku: Jan Blatný vyvinul systém, který udělá situaci více předvídatelnou

Psali jsme: Od středy ministerstvo částečně zpřísnilo opatření v Česku: Jan Blatný vyvinul systém, který udělá situaci více předvídatelnou

PSALI JSME: EPIDEMIOLOGICKÁ SITUACE SE ZHORŠUJE A VLÁDA BUDE ZPŘÍSŇOVAT OPATŘENÍ: DOTKNOU SE OTEVÍRACÍ DOBY HOSPOD

PŘIPOMÍNÁME: HYGIENICI POKUTOVALI KLAUSE A DALŠÍ PŘEDNÍ POLITIKY: NEMĚLI ROUŠKU V MÍSTECH, KDE TO BYLO POVINNÉ

Share