Jak správně zalévat orchidej

Orchideje jsou jednou z nejoblíbenějších domácích rostlin, jedná se o květiny, které lidé kupují jako dárek.

Ale jen málo lidí ví, jak se správně starat o orchidej. Někdy jsou lidé zklamáni, protože jejich orchidej již nekvete.

Zdroj:youtube.com

Pokud se o orchidej budete starat, potěší vás květinami ještě mnoho let. Péče o tuto rostlinu ve skutečnosti není obtížná, potřebujete jen vědět několik pravidel. Tato pravidla platí zejména pro správné zalévání rostlin.

Za žádných okolností by neměly být orchideje zalévány jako jiné květiny. Orchideje rostou v kůře stromů a tento substrát potřebuje zvláštní péči.

Kdy a jak často musíte zalévat orchideje

Orchideje také mají různé druhy a nejpopulárnějším mezi všemi je phalaenopsis. A takové exotické druhy, jako je miltonia, cambrai, dendrobium, cymbidium, pafiopedilum a další, lze v domovech Čechů vidět jen zřídka.

Nejprve je třeba poznamenat, že počet a frekvence zalévání přímo závisí na několika faktorech: teplota vzduchu, vlhkost, složení substrátu, objem hrnce, životní cyklus a roční období.

Podle vzhledu zjistíte, že je třeba zvlhčit rostlinu:

1. Kořeny rostliny mají světle zelený nebo bílý odstín. Pokud budete orchidej dostatečně zalévat, bude zelená.

2. Stěny hrnce jsou suché.

3. Pokud na stěnách hrnce uvidíte alespoň několik kapek vody, ještě nezalívejte.

4. Hrnec s orchidejí se stal velmi lehkým.

5: Pomocí dřevěné tyčinky můžete zkontrolovat vlhkost orchideje v květináči.

6. Listy začínají chřadnout.

Důležité! Pokud jsou kousky kůry na povrchu hrnce suché, neznamená to, že je třeba zalévat. V létě by měla být polévaná jednou týdně a v zimě ne častěji než dvakrát měsíčně.

Voda na zalévání orchidejí

Můžete použít obyčejnou vodu z vodovodu, ale pouze pokud prochází filtrem a usazuje se. Soli a další prvky v tekoucí vodě mohou květiny poškodit.

Pozor! Orchidej zalívejte pouze teplou vodou.

Zalévání orchidejí doma – způsoby

Zdroj:poshepky.com

Potápění

Tato metoda je nejúčinnější. K tomu je třeba koupit speciální hrnec pro orchideje s otvory ve spodní části. Díky této konstrukci rostlina absorbuje potřebné množství vody.

Stačí, když umístíte orchidej na 15 minut do nádoby s vodou. Když se na vrchní vrstvě kůry objeví vlhkost, orchidej je plně nasycena vodou.

Zdroj:poshepky.com

Horní zalévání (pomocí konve)

Tato metoda je přijatelná, ale měla by být používána velmi opatrně. Je třeba dbát na to, aby se voda nedostala do začátku listů, protože by to mohlo způsobit hnilobu listu. Vodu lijte, dokud nezačnou protékat otvory. Poté si musíte udělat přestávku, aby vytékla veškerá voda, a postup opakovat třikrát.

Zdroj:poshepky.com

Zalévání tekoucí vodou (teplá sprcha)

Můžete také zalévat orchidej vodou z vodovodu. Tuto metodu však nelze používat často. Nemusí to být trvalé. Tato metoda zalévání orchidejí je nejvíc přirozená, protože napodobuje déšť. Zalévání z kohoutku stimuluje růst rostlin. Udělejte to v koupelně a sledujte teplotu vody, která musí být teplá.

Jak zaléváte orchidej?

Share