Andrej Babiš: „Jsme kreativní národ a jsem přesvědčen, že z toho vyjdeme jako jedni z nejlepších v Evropě“, Miroslav Kalousek má jiný názor za zvýšení rozpočtového schodku na 500 miliard korun

Ministerstvo financí navrhlo zvýšit schodek státního rozpočtu pro letošní rok na 500 miliard korun. Pro to hlasovali poslanci stran ANO, ČSSD a KSČM. Před hlasováním vystoupili premiér Andrej Babiš a předseda strany ODS Petr Fiala. Každý z nich měl svou vizi budoucnosti země.

„Jsme kreativní národ a jsem přesvědčen, že z toho vyjdeme jako jedni z nejlepších v Evropě“ řekl Andrej Babiš. Podle něj si Češi poradí s dopady krize koronaviru lépe než ostatní.

Zdroj: Petr Topič, MAFRA

Premiér dodal, že ještě na začátku roku si nikdo nedokázal představit, že by bylo nutné zastavit celou ekonomiku. Nikdo na to nebyl připraven.

Šéf ODS Petr Fiala má ale jiný názor. Podle něj by Česko mohlo být jednou z těch zemí Evropy, na které krize dopadne nejhůře.

Petr Fiala vycházel z názoru Evropské komise a OECD. Podle něj by jednání vlády vedlo k propadu ekonomiky a velkým problémům. Vyčítal také vládě, že nemá konkrétní plán.

Zdroj: Michal Šula, MAFRA

Hlasování se v parlamentu zúčastnilo 192 poslanců. Pro nový rozpočet hlasovalo 104 poslanců, proti bylo 87.

Nový schodek rozpočtu půl bilionu korun podpořily strany ANO, ČSSD a KSČM. Komunisté se shodli, že budou hlasovat o navýšení rozpočtu za předpokladu, že vláda některé jejich návrhy splní.

Například komunisté požádali vládu, aby vyčlenila další dvě miliardy korun na odměny do zdravotnictví.

Zdroj: Archiv Andreje Babiše

Požádali také o další financování školství na neinvestiční vydaje regionálních školve výši 300 milionů korun.

Na začátku letošního roku byl rozpočtový schodek plánován na 40 miliard korun. Později došlo ke zvýšení na 200 a na 300 miliard.

Bývalý ministr financí a předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek kritizoval nový vládní rozpočet.

Zdroj: Novinky

„Naše povinnost je vědět, kam půjde každá koruna. Vy to prostě nevíte“ řekl Miroslav Kalousek.

Bývalý ministr financí zavzpomínal i na slova Aleny Schillerové, že v případě pravděpodobného následného zvýšení rozpočtového deficitu bude vázat některé výdaje. Podle ní to zabrání dalšímu zvýšení deficitu.

Zdroj: Petr Topič, MAFRA

Miroslav Kalousek se proto zeptal Aleny Schillerové, aby jmenovala konkrétní výdaje, co přesně měla na mysli.

Bývalý ministr financí uvedl, že schodek 500 miliard korun pro letošní rok je možný, ale není možné, aby podobné rozpočtové deficity byly v dalších letech.

Zdroj: Petr Topič, MAFRA

Ministryně financí Alena Schillerová se shodla, že o vázání výdajů skutečně mluvila. Dodala ale, že v době největší ekonomické krize za posledních téměř sto let nemůže škrtat.

Strana Pirátů také upozornila, že Česko by mělo být připraveno na druhou vlnu koronaviru, tedy třeba na to, aby se denně mohlo uskutečnit kolem 30 tisíc testů. Málokdo je ale podpořil.

Zdroj: Petr Topič, MAFRA

Také komunisté požádali vládu, aby do konce září vypracovala koncepci konsolidace veřejných financí na příštích 6 let.

Vláda by také měla školám a učitelům zajistit potřebné množství technického vybavení. To je nezbytné pro případ možného on-line vzdělávání.

Zdroj: Petr Topič, MAFRA

Předpokládá se, že pokud budou děti nuceny studovat doma, pak těm, kteří nemají potřebné vybavení, bude poskytnuta.

Share