Ivan Bartoš: „Obrátil jsem se písemně na pana premiéra s žádostí o zveřejnění smluv, které plánují vláda či jednotlivá ministerstva uzavřít”: Piráti chtějí mít přístup ke smlouvám ohledně rozšiřování Dukovana

Ivan Bartoš chce, aby premiér Andrej Babiš zveřejnil smlouvy, které se vztahují ke stavbě jaderného bloku v Dukovanech.

Dle Bartoše kvůli tajnosti nejde kontrolovat proces. Ve společnosti ČEZ říkají, že stavba by mohla stát 6 miliard eur (kolem 162 miliard Kč).

Zdroj: wikimedia.org

Předseda Pirátů tvrdí, že proces podobné stavby by měl být co nejvíce dostupný pro veřejnost, protože má velký dopad na ceny energie a celkem českou ekonomiku.

Kontrolovat proces by také měla veřejnost a smlouvy by měly být co nejvýhodnější pro stát.

„Obrátil jsem se písemně na pana premiéra s žádostí o zveřejnění smluv, které plánují vláda či jednotlivá ministerstva uzavřít,” proto Bartoš poslal premiérovi dopis, ve kterém žádá zveřejnit všechny uzavřené a budoucí smlouvy.

Zdroj: zpravyzmoravy.cz

Pirátům vadí, že většina smluv jsou utajované a poslanci se nemohou připravit k jednání. Na mysli mají rámcové a prováděcí smlouvy.

Zdroj: novojicinsky.denik.cz

Ivan Bartoš dodává, že výjimka z registru smluv pro ČEZ je zrušená a všechny smlouvy budou stejně zveřejněny. Proto chce, aby byly přístupné pro veřejnost už teď.

Pirátská strana rovněž chce, aby stavbu ze sta procent realizoval stát bez účasti ČEZ. Šéf ČEZ Daniel Beneš však uvedl, že stát zaplatí 70 % a ČEZ zbylých 30 %.

Zdroj: ihned.cz

Smlouvy měly být podepsané v červnu, ale termín se posunul na červenec.

Zdroj: zpravy.aktualne.cz

Po dobu několika let se celý projekt brzdil kvůli nejasnostem s financováním. Poslední dobou ale začíná mít konkrétní obrysy.

Zdroj: barrandov.cz

Ekologové stavbu dalšího jaderného bloku nepodporují. Dle plánů stavba by měla začít za devět let.

Share