„Přikláním se k nejvyššímu možnému navýšení důchodů“: Premiér Andrej Babiš se snaží plnit své sliby a dal před vládou dva hlavní cíle

Hnutí ANO se snaží plnit své sliby, a to maximálně zvýšit důchody a zároveň snížit daň z příjmu. Předseda vlády Andrej Babiš potvrdil, že to stále zůstává jejich cílem.

Předseda ČSSD Jan Hamáček mezitím nabídl jiný přístup. Kromě toho, že by se podle zákona důchody zvýšily o 840 korun měsíčně, navrhl také jednorázově vyplatit 5 tisíc korun.

Zdroj: Úřad vlády ČR

Jinak by bylo možné dodatečně zvýšit důchody o 300 nebo 400 korun měsíčně. To by bylo dost velké zvýšení důchodů.

Hnutí ANO dlouhodobě deklarovalo, že růst důchodů je pro ně prioritou. Důchodci si zaslouží žít dobře. Navzdory krizi koronaviru se vláda snaží stále najít způsoby, jak lidem pomoci.

Zdroj: Vlada.cz

Premiér také uvedl, že nyní je nutné pomáhat i zaměstnancům. Za to hnutí ANO navrhuje zrušení superhrubé mzdy.

Andrej Babiš také připomněl, že když byl ještě ve funkci ministra financí, trval na tom, aby důchodci jednorázově dostali 1200 korun.

Zdroj: Facebook

Zvýšení důchodů hnutí ANO slibovalo ještě před uzavřením koalice s ČSSD. Premiér hodlá své sliby plnit, konkrétní čísla ale zatím neuvedl.

„Přikláním se k nejvyššímu možnému navýšení důchodů, ale částku vám neřeknu“ řekl Andrej Babiš pro Právo.

Zdroj: Agencja Gazeta, Reuters

Dodal, že až se vrátí z Kréty, hodlá se sejít s ministryní financí Alenou Schillerovou a věc projednat konkrétněji. Následovat bude jednání s koaličními partnery.

Nyní většina zaměstnanců platí ze své hrubé mzdy zhruba 20,1 procenta daní. Premiér uvedl, že minimální cílem je snížit daně na 19 procent, a pokud to bude možné, tak snížit na 15 procent, tedy o čtvrtinu.

Zdroj: Deník / Martin Divíšek

Sociální demokraté jsou ale zatím proti snížení daní na 15 procent. Premiér je však přesvědčen, že po projednání této otázky bude možné dosáhnout konsenzu.

Novináře také zajímalo, odkud vláda vezme peníze na odškodnění za zrušení superhrubé mzdy.

Zdroj: Jan Handrejch, Právo

„Vidím rezervy v provozu ministerstev. Tak jak jsou aktivní ministři v návrzích na navyšování, tak doufám, že budou v hledání úspor“ odpověděl Andrej Babiš.

Dodal také, že když se stal teprve ministrem financí, byl dluh Česka téměř 42 procent HDP. Na konci loňského roku už tento dluh činil 30 procent HDP.

Zdroj: reprofoto FB Andrej Babiš

Je proto přesvědčen, že Česko jde správnou cestou a že krizi se podaří překonat. Premiér říká, že občané by se neměli bát utrácet peníze, protože ekonomika bude fungovat dobře.

Andrej Babiš řekl, že Češi jsou velmi kreativní a flexibilní, takže stejně najdeme cestu, jak se z krize dostat. Česko navíc nyní dostává příjmy z investic.

Zdroj: Profimedia

Premiér vidí, že hlavním problémem může být vyšší míra nezaměstnanosti než obvykle. Bude to tedy hlavní problém, který bude muset řešit vláda.

Share