Experti říkají, že to by mohlo trvat 200 dní: Roman Prymula předpokládal, že k otestování 10 milionů Čechů bude potřeba zhruba dva týdny

Ministr zdravotnictví Roman Prymula nedávno řekl, že se nyní projednává návrh na možné testování všech Čechů na koronavirus. Nyní probíhá diskuse s praktickými lékaři. Ministr předpokládal, že k otestování 10 milionů Čechů bude potřeba zhruba dva týdny, někteří odborníci ale odhadují, že by to mohlo trvat déle než 200 dní. Někteří z nich vyjádřili svůj názor pro TN.cz.

Vyjádření ministra zdravotnictví k záměru otestovat všechny Čechy překvapilo všechny občany. Zatím není známo, zda bude tento projekt realizován, nyní probíhají diskuse na toto téma.

Zdroj: Michal Růžička, MAFRA

Ale někteří odborníci nevěří v realizaci tohoto projektu. Například viroložka Ruth Tachezy nepředstavuje možnost otestovat všechny české občany za dva týdny.

Podle ní je to jistě zajímavý projekt, ale s největší pravděpodobností nereálný. Otestovat 10 milionů lidí za 2 týdny je těžké si představit, a pokud testovat všechny dlouho, pak to nebude mít smysl.

Zdroj: YouTube / WAidid

Ministr zdravotnictví ale předpokládá, že to bude možné. Ve středu a ve čtvrtek bylo přes 5 tisíc nakažených denně, virus se šíří velmi rychle.

Virolog Ivan Hirsch spočítal, že k otestování 10 milionů Čechů bude potřeba 200 dní při použití PCR testů. I kvůli tomu by bylo potřeba testovat 50 tisíc lidí denně, to se teď neděje.

Zdroj: Jakub Poláček / CNC / Profimedia

Roman Prymula ale navrhl využití rychlejších antigenních testů. Podle Ivana Hirscha PCR testy jsou ověřené a spolehlivé.

Také virolog řekl, že nyní nemá nikdo takový počet rychlotestů, které by umožnily otestovat celý národ. Ale i kdyby jich bylo dostatečné množství, stále pochybuje, že by to bylo možné udělat za 14 dní.

Zdroj: ČTK

Navíc antigenní testy mají nižší citlivost, to znamená, že z 5 infikovaných budou vykazovat pozitivní výsledek pouze pro 4 osoby.

Zdroj: Deník / Divíšek Martin

Ale i kdyby to bylo realizováno, bude nutné, aby všichni nakažení odešli do izolace. To je také problém, protože je nepravděpodobné, že by všichni tito lidé zůstali v karanténě současně.

Zdroj: YouTube / Ministerstvo zdravotnictví ČR / ČT24

Zatím je to ale jen úvaha. Tento ambiciózní projekt je zatím na ministerstvu pouze projednán, ale není známo, zda bude realizován.

Share