Ministerstvo zdravotnictví Adam Vojtěch řekl, že neví, zda jsou zaslané respirátory bezpečné: Ministr vnitra Jan Hamáček odpověděl a ujistil, že jsou bezpečné

Ministerstvo zdravotnictví nyní nemůže zaručit, že respirátory, které dostali senioři, splňují evropské normy. Adam Vojtěch uvedl, že tyto respirátory nakupovalo ministerstvo vnitra, nikoliv ministerstvo zdravotnictví. Ministr vnitra Jan Hamáček řekl, že repirátoři jsou normální.

Vláda se rozhodla pomoci všem seniorům a zdarma každému poslala 5 roušek a 1 respirátor FFP2. Kritici však začali pochybovat, zda tyto respirátory splňují evropské normy.

Zdroj: Petr Topič, MAFRA

To znamená, že vznikla otázka, zda tyto respirátory budou chránit lidi. Ministr zdravotnictví uvedl, že neví, zda zaslané respirátory splňují všechny normy.

Zdroj: Twitter Česká pošta

Věří však, že na ministerstvu vnitra byly tyto respirátory zkontrolovány a že mají všechny potřebné certifikáty. Dodal, že může mluvit jen o těch respirátorech, které nakoupilo ministerstvo zdravotnictví.

Zdroj: Twitter Česká pošta

Ministr vnitra Jan Hamáček na svém Twitteru napsal, že tyto respirátory, které byly zasílány seniorům, jsou v souladu s normami EU a českými předpisy.

Adam Vojtěch také uvedl, že část respirátorů, které byly zakoupeny na začátku jara v Číně, byla nekvalitní.

Na ně bylo vynaloženo zhruba 250 milionů korun. Podle ministra by bylo dobré tento problém vyřešit bez soudu.

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR

„Pokud bychom dostali náhradou kvalitní respirátory které budou splňovat (evropské) parametry, tak je to akceptovatelné,“ řekl Adam Vojtěch.

Zdroj: Petr Topič, MAFRA

Dodal, že takový problém nemá jen Česko, ale mnoho dalších zemí Evropy. Za dobu nouzového stavu utratilo ministerstvo zdravotnictví za nákup respirátorů přes 774 milionů korun.

Zdroj. Petr Topič, MAFRA

Vláda chtěla pomoci seniorům, řada lidí však jejich počínání kritizovala. Kritizovali například vládu za to, že roušky byly vyjmuty z původního obalu a vloženy do běžného papírového obalu.

Podle kritiků kvůli tomu mohou být roušky znehodnoceny.

Foto: Danuše Burešová

Mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv Barbora Peterová řekla pro iDNES.cz, že podle zákona musí být zdravotnické prostředky dodány koncovému spotřebiteli bez porušení původního obalu.

Zdroj: Profimedia

Zároveň dodala, že v případě roušek nejde o sterilní výrobky. To znamená, že roušky nejsou sterilní ani uvnitř původních obalů.

Státní ústav pro kontrolu léčiv nyní prověřuje práci České pošty na balení roušek. Adam Vojtěch a Jan Hamáček uvedli, že zatím nechtějí práci pošty komentovat, chtějí vidět oficiální výsledek kontroly.

Share