V Česku se bude ve velkém produkovat očkování proti covid-19: firma vybere pro své testy několik stovek Čechů

Premiér Andrej Babiš společně s epidemiologem Romanem Prymulou navštívili závor Praha Vaccines, který patří americké společnosti Novovax. Zde se nyní vyvíjí kandidátská vakcína proti koronaviru.

V říjnu by se mělo začít testovat a této zkoušky se zúčastní přibližně tři sta Čechů. Společnost má v pránu v Česku vyrobit až miliardu dávek.

Zdroj: ihned.cz

Předseda vlády prohlásil, že společnost Novovax celkem chce vyrobit přibližně dvě miliardy dávek vakcín a polovinu z toho v Česku. V září firma požádá povolení na klinické testy, pro které bude vybráno kolem 300 lidí.

Andrej Babiš také dodal, že chce s firmou Novovax uzavřít smlouvu a důležitým faktorem bude bezpečnost produktu.

Zdroj: ihned.cz

Na to Roman Prymula řekl, že vakcína bude zaručeně bezpečná, protože se pro její výrobu používají otevřené postupy.

„Používá se protein z povrchové části viru. Má za cíl navodit imunitní odpověď a tím nás ochránit,“ popsal Prymula, jak očkování bude fungovat.

Zdroj: aktualne.cz

Společnost Novovax bude v Česku vyrábět právě potřebný protein a další část vakcín se bude produkovat ve Švédsku.

Epidemiolog dodal, že testy vakcíny jsou „velmi zajímavé“ a výsledky jsou dobré. Ve srovnání s ostatními vakcínami má lepší parametry bezpečnosti a imunogenity.

Zdroj: e15.cz

Spolupráci s českou stranou si pochválil i prezident Novovaxu Stanley C. Erck, který prohlásil, že investování je výhodné pro americké majitele Novovaxu a také pro Česko.

Evropská komise nyní plánuje, že pro začátek všichni členské země EU dostanou vakcíny pro 3 % populace. Následně se toto číslo zvýší na 20 %. Jedná zatím jedná s šesti výrobci vakcín.

Zdroj: Twitter

Prymula s Babišem uvedli, že se cena vakcíny bude pohybovat na úrovni 3,5 eura a pro občany bude zdarma. Investovat do jejich nákupu bude přímo stát.

Zdroj: seznamzpravy.cz

Očkovací režim bude dobrovolný a pro začátek bude vytipováno přes 3,5 milionu Čechu, kteří by se měli očkovat. Jedná se zdravotníky a rizikové skupiny občanů.

Zdroj: Youtube

Nakonec Roman Prymula řekl, že se u nás také vyrábí vakcína, ale má o ní málo informaci.

Psali jsme:367 případů nákazy v Česku a jejich počet roste: Jak se změní život Čechů od září

Share