Předseda vlády Andrej Babiš varuje před lockdownem: Ministr Prymula tvrdí, že situace je velmi vážná a uvažuje o povolání studentů lékařských fakult

Předseda vlády Andrej Babiš prohlásil, že obyvatelé musí dodržovat nařízená opatření, protože v opačném případě dojde k lockdownu. Šéf resortu zdravotnictví Roman Prymula zdůraznil, že situace je vážná a vyzval ke spolupráci.

Premiér během tiskové konference uvedl, že se koronavir začal chovat jinak než tomu bylo na jaře.

Zdroj: e15.cz

„Názor lidí na nošení roušky se zásadně změnil a dokonce sedm procent Čechů si ji nebere nikdy,“ postěžoval se Babiš a dodal, že se ta situace úplně liší od toho, co jsme měli v dubnu.

Zdroj: novinky.cz

Premiér také vyzval k dodržování vládních nařízení. Pokud je ale bude odmítat, přijdou další omezující kroky. Dle Babiše může dojít až na úplné vypnuti ekonomiky tedy k lockdownu.

Andrej Babiš rovněž požádal trávit víkend doma a příští týden dle možnosti pracovat doma. Pro podnikatelé vláda připravuje pomoc a chce například odpustit zálohy sociálního pojištění pro firmy do 50 zaměstnanců.

Zdroj: denikn.cz

Ministr Prymula uvedl, že se zvyšuje počet nakažených zdravotníků. Za jediný den se testy potvrdily u 85 lékařů a téměř 200 sester.

Dle Prymuly zdravotnický systém je nyní ohrožen nejen nedostatkem lůžek, ale i počtem personálu.

Zdroj: blesk.cz

Ministr zdravotnictví proto uvažuje o povolání studentů medicíny. Jedná se o 6. a případně i 5. ročníky vysokých škol.

„Chceme, aby nedocházelo k přenosu této nemoci, proto je kultura omezena,“ řekl Prymula s tím, že muzea hrady jsou uzavřeny z důvodu, aby lidé zůstali doma.

Zdroj: blesk.cz

Rovněž se od pondělí zavírají kin, divadla a zastavují se sportovní aktivity. Druhé stupně základních škol se převedou na střídavou výuku.

Některá opatření ale začala platit už v pátek. Zastavil se provoz tělocvičen bazénů či fitness center.

Zdroj: youtube.com

Psali jsme: Jak se cítí Tonda Páňa: Bylo známo o stavu národního fotbalového hrdiny Antonína Panenka

Share