Jan Hamáček řekl, v jakém rizikovém stupni budeme během Vánoc: podle vicepremiéra se aktuální stav nezlepšuje dostatečně rychle

V poslední době laboratoře zaznamenávají menší počty nakažených koronavirem, ale situace se v každém kraji liší. Vláda ve čtvrtek chystá rozvolňování a premiér se připravuje žádat o další prodloužení nouzového stavu. O aktuální situaci nyní promluvil šéf ústředního krizového štábu a vicepremiér Jan Hamáček.

Ministr vnitra tvrdí, že čísla neklesají tak rychle, jak bychom si přáli. Podle něho není pravděpodobné, že se v dohledné době Česko dostane do druhého rizikového stupně. Informuje o tom web idnes.cz.

Zdroj: youtube.com

To by znamenalo, že Vánoce oslavíme ve 3. pásmu protiepidemického systému PES, který ovšem umožňuje otevření obchodů, restaurací a služeb.

Hamáček prozradil, že už kolují názory proti prodlužování stavu nouze. To by ale podle vicepremiéra znamenalo ukončení všech vládních opatření a vedlo k nekontrolovatelnému uvolnění a rozvolňování.

Zdroj: youtube.com

Rizikové skóre se zatím pořád drží na 57 bodech a tato hodnota odpovídá 3. rizikovému stupni. Zpomaluje také denní nárůst počtu nakažených a v úterý jich přibylo 5176.

„Nemyslím si, že se ta situace zlepší za týden nebo za 14 dní, proto je pro nás logické žádat o prodloužení nouzového stavu o 30 dní,“ řekl Hamáček s tím, že je připraven v této otázce hledat kompromis.

Zdroj: youtube.com

Krizový štáb se také věnuje pomoci jiným zemím, které požádali o pomoc. V první řadě se Česko bude věnovat evropským zemím. Jan Hamáček uvedl, že o pomoc požádali například Severní Makedonie, Ukrajina a další.

Vicepremiér upřesnil, že se nejčastěji jedná o hygienické pomůcky, které vláda je schopná předat jiným státům.

Zdroj: youtube.com

Hamáček během tiskové konference poděkoval medikům, kteří se podílejí na boji s koronavirem a tvrdí, že bez nich by zdravotnictví situaci nezvládlo. Důvodem je nedostatek lékařů.

Situace se zhoršila například v Libereckém a Olomouckém kraji. Šéfka krajské hygienické stanice Olomouckého kraje Lenka Pešáková uvedla, že má obavy z budoucího rozvolňování. Lidé by si podle ní mohli myslet, že je teď vše dovoleno a to přivede k dalším nárůstům nemocných.

Zdroj: youtube.com

Jako nejvíce riziková místa považuje restaurace a hospody, kde lidé jsou bez roušek a konzumují jídlo. Dalším problémem podle Pešákové jsou večírky. Naopak v obchodech je prý mnohem menší šance nakazit se.

PSALI JSME: VÁCLAV KLAUS OSLOVIL MINISTRA BLATNÉHO: BÝVALÝ PREZIDENT POŽÁDAL, ABY HO NEJMENOVALI DEZINFORMÁTOREM A ABY TYTO INFORMACE BYLY OPRAVENY NA STRÁNKÁCH MINISTERSTVA ZDRAVOTNICTVÍ

PŘIPOMÍNÁME: ANDREJ BABIŠ ŘÍKÁ, ŽE SOUČASNÁ ČÍSLA NEJSOU DOBRÁ: MÁ JISTÉ OBAVY, PROTO BY CHTĚL PRODLOUŽIT NOUZOVÝ STAV

Share