„Česká republika se musí za svého prezidenta omluvit“: soud vyhověl žádosti a ministerstvo financí se musí omluvit za výroky Zemana o Peroutkovi

Soud stanovil, že se prezident Miloš Zeman musí omluvit prostřednictvím ministerstva financi za svá tvrzení o žurnalistovi Ferdinandu Peroutkovi.

Zdroj: blesk.cz

Žalobu podala novinářova vnučka Terezie Kaslova a rozsudek je pravomocný. Druhá strana se ale může odvolat k Nejvyššímu soudu.

Zdroj: reflex.cz

Slova, o které jde spor, Miloš Zeman pronesl ještě před pěti lety během výročí konce holokaustu. Zeman tvrdil, že viděl článek peroutky v časopise Přítomnost s titulkem „Hitler je gentlman“.

Zdroj: info.cz

Prezidentovi představitelé však nic v archivech nenalezli a historici se domnívají, že ani neexistuje.

Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz

Soud proto rozhodl, že výroky o tom, že Peroutka je autorem článku jsou nepravdivé. Není to nespravedlivé chování vůči Peroutkovi a stát se musí za svého prezidenta omluvit.

Zdroj: blesk.cz

Jiné Zemanovy výroky byly v rámci svobody slova. Kaslová však chce jít až k Nejvyššímu soudu, aby dostala omluvu za všechna slova prezidenta.

Zdroj: blesk.cz

Soudy ze začátku žalobu odmítali a Kaslová se musela odvolávat. Nyní odvolací soud také stanovil, že žádná strana nemá nárok na náhradu soudních nákladů.

Zdroj: glob.zoznam.sk

Share