Ministr Prymula potřebuje nouzový stav k plošnému omezení shromažďování lidí: další opatření, která se vláda chystá zavést od pondělí, prezentuje ve středu

Nouzový stav může začít platit už od příštího pondělí. To navrhuje ministr zdravotnictví Roman Prymula. Omezování se budou v první řadě týkat volnočasových aktivit.

„Prakticky úplně všechny,“ odpověděl Prymula, když se ho zeptali, jaké akce budou během nouzového stavu zakázány.

Zdroj: aktualne.cz

Ministr prohlásil, že omezení bude poměrně plošné a omezí se shromažďování lidí.

Detailně se zatím Prymula této otázce nevěnoval a dodal, že opatření bude prezentovat ve středu, kdy proběhne jednání vlády.

Zdroj: denik.cz

Dle již dostupných informací vnitřních akcí se bude moci zúčastnit maximálně 10 lidí a venkovních 20. To znamená, že se ruší velké koncerty.

Divadla však budou moci fungovat dál, ale musí uzavřít divadelní bary. Sportovní akce budou probíhat bez diváků a počet účastníků nepřesáhne 130.

Zdroj: novinky.cz

Od příštího týdne se zavřou školy na dva týdny. Ministr školství Robert Plaga však prohlásil, že opatření se bude týkat pouze středních a vysokých škol v oranžových a červených regionech na semaforu.

Zdroj: blesk.cz

Omezení shromažďování se může dotknout i obchodních center, aby se tam nesetkávali školáci, když se školy uzavřou.

Prymula chce, aby se opatření co nejméně dotkly ekonomiky republiky. Výjimkou jsou podnikatelé, kteří organizují volnočasové aktivity.

Zdroj: Youtube

Ministr rovněž dodal, že opatření budou mnohem mírnější než na jaře. Vypadá to tak, že nouzový stav je již nezvratnou záležitostí.

Před časem se ale ve vládě tvrdilo, že k jeho zavedení není žádný důvod. Navíc premiér Andrej Babiš říkal, že Česko je na druhou vlnu nákazy připravené díky chytré karanténě skvělým technologiím.

Zdroj: novinky.cz

Opozice tvrdě reagovala na nový návrh vlády a prohlašuje, že není možné schválit nouzový stav, když vláda sama neví, k čemu ho potřebuje.

„Znovuzavedení nouzového stavu je přiznání absolutního selhání ze strany vlády,“ řekla šéfka TOP 09 Markéta Adamová Pekarová.

Zdroj: novinky.cz

Share