Ministr školství nechtěl zavírat školy: Robert Plaga uvedl, že žáci prvního stupně základních škol se do výuky možná nevrátí 2. listopadu

Ministr školství Robert Plaga během vysílání v České televizi uvedl, že trval na zachování běžné formy výuky. Po rekordních počtech nákazy o víkendu už ale nemohl nic dělat. I když si uvědomuje, že ve škole dochází k obrovskému množství sociálních kontaktů.

Předseda vlády Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Roman Prymula uvedli, že jedním z hlavních cílů je nyní snížení počtu reprodukčního čísla na 0,8.

Zdroj: ČT24

Pokud bude tento cíl splněn, lze hovořit o zmírnění opatření.

Ministr školství by chtěl, aby do škol šli žáci prvního stupně základních škol, žáci závěrečných ročníků a žáci prvního stupně středních škol.

První stupeň základních škol se 2. listopadu otevřít nemusí, řekl Robert Plaga v České televizi.

Zůstane zavřený, pokud opatření nepomohou a koronavir se bude dál šířit.

Ale ještě v úterý odpoledne řerl, že se žáci 1. stupně vrátí do škol bez ohledu na vývoj epidemie.

Zdroj: Blesk

„Jako ministr školství jsem za zachování prezenční výuky bojoval. Když jsem viděl víkendová čísla, bylo jasné, že na konci října narazí kapacity nemocnic,“ řekl Robert Plaga v České televizi.

Bylo nutné jednat rychle, aby se šíření viru zpomalilo a aby český zdravotnický systém dokázal vydržet počet nakažených a počet hospitalizovaných.

Zdroj: Jan Handrejch, Právo

To znamená, že tato čísla o víkendu vytvořila určitý tlak a ministr musel souhlasit s novými opatřeními.

Bylo nutné omezit počet sociálních kontaktů a takových kontaktů je mnoho i ve školách.

Nyní ministr školství doufá, že uzavření barů, restaurací, škol a další omezení, přesto nám pomohou získat více přijatelnou epidemiologickou situaci.

Zdroj: Petr Hloušek, Právo

Na jaře se podařilo poměrně dobře potlačit epidemii koronaviru. Tehdy byly výrazně omezeny sociální kontakty. Taková vysoká úroveň sociálních kontaktů je ale ve školách, takže opatření se týkala i škol.

Hlavním problémem nyní je, že malé děti se těžko učí online. Musí být vyučováni ve třídách standardním způsobem výuky, jinak to nefunguje.

Zdroj: YouTube / ANO

„Žádné distanční vzdělávání nenahradí u prvních a druhých tříd prezenční výuku,“ dodal Robert Plaga.

Také podle ministra by bylo dobré, aby se co nejrychleji do škol vrátili žáci posledních let a závěrečných ročníků, žáci prvního stupně středních škol a maturanty.

Share