Ministr Vojtěch prohlásil, že od úterý budou platit nová pravidla pro karanténu a nevyloučil nová opatření

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch oznámil, že se od úterý změní pravidla karantény. Sebetrasování bude spuštěno 21. září.

Na resortu tvrdí, že do karantény nebudou muset lidé, kteří kontaktovali s nakaženým člověkem, pokud oba měli zakryta ústa a nos rouškou či respirátorem.

Zdroj: tn.nova.cz

Karanténa rovněž nebude povinná pro lidi, kteří už byli nemocní během posledních 90 dní.

Zdroj: televizeseznam.cz

O algoritmech v úterý promluví ředitelka hygienické služby Jarmila Rážová.

V minulosti karanténa trvala 14 dní, ale následně byla zkrácena na 10 dní. Také byla zkrácená doba izolace pro nakažené.

Zdroj: irozhlas.cz

V případě výskytu příznaků onemocnění lidé musí zůstat v izolaci o několik dnů navíc až do jejich vymizení. Aby byla karanténa ukončená nemusíte ani mít test, pokud nepracujete ve zdravotnictví či sociálních službách.

Adam Vojtěch prohlásil, že nejsou vyloučená další opatření, která jako jediná mohou počty nakažených sníží. Nejedná se ale o plošná pravidla.

Zdroj: irozhlas.cz

Ministr dodal, že je důležité sledovat poměr pozitivních záchytů na počet testů. Nyní toto číslo je poměrně vysoké a činí přibližně 8-9 procent.

Vojtěch oznámil, že sebetrasování začne fungovat od 21. září a mělo by ulevit práci hygienikům. Nakažený pacient by měl informovat o svých kontaktech prostřednictvím webového formuláře.

Zdroj: ihned.cz

Share