Návrh vyhlásit 16. listopadu den volna se Janu Hamáčkovi líbil: rozhodující ale bude postoj ministerstva zdravotnictví

Odbory navrhly vládě, jak snížit počet sociálních kontaktů alespoň na několik dní. Protože 17. listopadu je státní svátek, navrhli také vyhlásit 16. listopadu den pracovního volna. Takže by to bylo 4 dny volna v řadě. Navrhli také vyhlášení volna 13. listopadu v pátek. Ministru vnitra Janu Hamáčkovi se takový návrh líbil.

Josef Středula, předseda Českomoravská konfederace odborových svazů, promluvil o tomto návrhu v neděli v pořadu ČT Otázky Václava Moravce.

Zdroj: YouTube

Uvedl, že nyní vidí tuto možnost. Řekl, že bude stačit vyhlásit 1 den volna v pondělí 16. listopadu, aby se konaly 4 dny volna v řadě.

Dodal, že by bylo dobré, kdyby bylo možné vyhlásit den volna ještě v pátek 13. listopadu. Podle něj to umožní výrazně snížit počet kontaktů mezi lidmi během několika dní, přičemž náklady budou malé.

Zdroj: YouTube

Podle Josefa Středuly je nyní situace v nemocnicích velmi vážná. Uvedl také, že vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček mu sdělil, že se jeho návrhem bude zabývat.

Podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů kritická infrastruktura a nepřetržité provozy by nadále fungovaly v těchto dnech.

Zdroj: YouTube

Šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček komentoval takové výroky Josefa Středuly. Ten návrh se mu líbil a rád by ho realizoval. Podle něj ale bude důležité slyšet, jak na to beude reagovat ministerstvo zdravotnictví.

Počet nových nakažených v Česku se už nezvýší tak rychle jako dříve a je to určitě dobrý signál. Šíření koronaviru se zpomaluje.

Zdroj: YouTube

Reprodukční číslo již kleslo pod 1 a je 0,9. To znamená, že 1 infikovaný člověk nyní v průměru infikuje 0,9 lidí.

Ale ne každý s takovými návrhy souhlasí. Například analytik Trinity Bank Lukáš Kovanda řekl, že počítal že jeden další den volná pro stát bude stát zhruba 12 miliard korun.

Zdroj: YouTube

Kdyby teď nebyl nouzový stav, čísla by byla jiná. Podle analytika proto nyní není situace tak špatná, aby se podobné kroky dělaly.

PSALI JSME: POČET PACIENTŮ S KORONAVIREM NA SVĚTĚ PŘEKROČIL 50 MILIONŮ: WHO SE POSTAVILA PROTI ZAVÍRÁNÍ ŠKOL

PŘIPOMÍNÁME: ALAIN DELON SLAVÍ NAROZENINY: JAK TEĎ VYPADÁ ŽIVOT JEDNOHO Z NEJPOPULÁRNĚJŠÍCH FRANCOUZŮ

Share