Česko se z hlediska pravděpodobnosti nákazy koronavirem stalo jednou z nejnebezpečnějších zemí v Evropě. To neznamená, že situace s epidemií koronaviru je velmi špatná, ale je horší než v jiných zemích EU. Toto rozhodnutí přijalo Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí.
Tato organizace vyjádřila velké znepokojení nad vývojem epidemie koronaviru v některých zemích Evropy. Celkem bylo jmenováno 7 takových zemí.
Jde především o země střední a jižní Evropy. Jedná se o Španělsko, Bulharsko, Chorvatsko, Maltu, Maďarsko, Rumunsko a Česko.
Podle informací tohoto střediska se v těchto sedmi zemích zvýšil počet hospitalizovaných a také počet vážných případů. Tato organizace předpokládá, že by se mohl zvýšit počet obětí.
Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí vyčlenilo další skupinu složenou ze 14 zemí. V těchto zemích se počet nakažených zvyšuje především mezi mladými lidmi.
Mezi tyto země patří Rakousko, Velká Británie, Dánsko, Švédsko, Francie, Irsko, Portugalsko, Estonsko, Lotyšsko, Belgie, Lucembursko, Nizozemsko, Slovinsko a Slovensko.
Trend v těchto zemích však v posledních dnech není nejlepší. Toto středisko říká, že v těchto zemích jsou znepokojivé trendy, protože se u nich začal zvyšovat počet nakažených mezi seniory.
Existuje ještě třetí skupina, kde je nejnižší pravděpodobnost nákazy koronavirem. Mezi tyto země patří Norsko, Německo, Finsko, Litva, Polsko, Itálie, Řecko a Kypr.
Podle údajů Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí má populace zemí Evropské unie a Velké Británie dostatečně nízkou míru imunity a je nižší než 15 procent.
Ředitelka Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí Andrea Ammonová vysvětlila, že se nyní velmi často šíří nákaza kvůli velkým rodinným setkáním, svatbám, soukromým setkáním apod.
Také podle ní může mnoho lidí stále zůstavat nakaženými. Tato organizace je nezávislým úřadem Evropské unie.
Přitom o opatřeních, jako je zavírání restaurací a barů, nic neřekla. Všechna podobná opatření musí být přijata individuálně a na lokálních místech.