Česko patří mezi 7 nejrizikovějších zemí v Evropě z hlediska pravděpodobnosti nákazy koronavirem: toto rozhodnutí přijalo pro prevenci a kontrolu nemocí Evropské středisko

Česko se z hlediska pravděpodobnosti nákazy koronavirem stalo jednou z nejnebezpečnějších zemí v Evropě. To neznamená, že situace s epidemií koronaviru je velmi špatná, ale je horší než v jiných zemích EU. Toto rozhodnutí přijalo Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí.

Tato organizace vyjádřila velké znepokojení nad vývojem epidemie koronaviru v některých zemích Evropy. Celkem bylo jmenováno 7 takových zemí.

Zdroj: Profimedia.cz

Jde především o země střední a jižní Evropy. Jedná se o Španělsko, Bulharsko, Chorvatsko, Maltu, Maďarsko, Rumunsko a Česko.

Podle informací tohoto střediska se v těchto sedmi zemích zvýšil počet hospitalizovaných a také počet vážných případů. Tato organizace předpokládá, že by se mohl zvýšit počet obětí.

Zdroj: Profimedia

Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí vyčlenilo další skupinu složenou ze 14 zemí. V těchto zemích se počet nakažených zvyšuje především mezi mladými lidmi.

Mezi tyto země patří Rakousko, Velká Británie, Dánsko, Švédsko, Francie, Irsko, Portugalsko, Estonsko, Lotyšsko, Belgie, Lucembursko, Nizozemsko, Slovinsko a Slovensko.

Zdroj: Úřad vlády ČR

Trend v těchto zemích však v posledních dnech není nejlepší. Toto středisko říká, že v těchto zemích jsou znepokojivé trendy, protože se u nich začal zvyšovat počet nakažených mezi seniory.

Existuje ještě třetí skupina, kde je nejnižší pravděpodobnost nákazy koronavirem. Mezi tyto země patří Norsko, Německo, Finsko, Litva, Polsko, Itálie, Řecko a Kypr.

Zdroj: Slavomír Kubeš, ČTK

Podle údajů Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí má populace zemí Evropské unie a Velké Británie dostatečně nízkou míru imunity a je nižší než 15 procent.

Ředitelka Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí Andrea Ammonová vysvětlila, že se nyní velmi často šíří nákaza kvůli velkým rodinným setkáním, svatbám, soukromým setkáním apod.

Zdroj: YouTube / Ministerstvo zdravotnictví ČR / ČT24

Také podle ní může mnoho lidí stále zůstavat nakaženými. Tato organizace je nezávislým úřadem Evropské unie.

Přitom o opatřeních, jako je zavírání restaurací a barů, nic neřekla. Všechna podobná opatření musí být přijata individuálně a na lokálních místech.

Share