Jiří Drahoš nechce být hromosvodem kritiky: „Já připravuji cestu na Tchaj-wan od podzimu loňského roku. Jsem s nimi 30 let spolupracoval“

Existuje řada českých senátorů, kteří jsou nespokojeni s reakcí Číny na cesty českých politiků na Tchaj-wan. Například tam plánuje letět předseda Senátu Miloš Vystrčil. Teď na Tchaj-wan plánuje letět i senátor Jiří Drahoš, ale říká, že to není politická cesta, a jeho cílem je věda, protože je vědec. Senátoři se vyjádřili pro Blesk.cz.

Cesty českých politiků na Tchaj-wan se staly častějšími. Po cestě senátora Miloše Vystrčila plánuje letět i senátor Jiří Drahoš.

Zdroj: Blesk / Jiří Čada

Takové jejich činy byly kritizovány. Český prezident například prohlásil, že Miloši Vystrčilovi nedal pokyn, aby letěl na Tchaj-wan.

Jiří Drahoš mezitím čelil kritice na sociálních sítích.

Bývalý prezidentský kandidát vysvětlil, že tuto cestu plánuje už půl roku. Dodal, že s tchajwanskými vědci spolupracoval více než třicet let předtím, takže na své cestě nevidí nic divného.

Zdroj: Blesk / Jakub Poláček

Chtějí diskutovat o epidemiologické situaci a otázkách kybernetické bezpečnosti. Jeho cesta je naplánována na říjen letošního roku.

Jiří Drahoš plánuje mít s sebou na ostrově tým vědců v počtu zhruba 10 až 12 lidí. Pouze vědecký zájem, i když nevylučuje, že se možná setká s prezidentkou Cchaj Jing-wen.

Podle senátora se Tchaj-wan dobře vypořádal s epidemií koronaviru, takže možná budou mít dobré řešení tohoto problému, které by Česku mohlo pomoci.

Zdroj: Blesk / Jakub Poláček

Kvůli své cestě ho začali mnozí kritizovat, především na sociálních sítích.

„Tchaj-wan je země se špičkovými odborníky. Komunikaci s nimi cesta Vystrčila nevyřeší“ vysvětlil Jiří Drahoš.

Senátor Marek Hilšer podporuje přání zbylých senátorů navštívit Tchaj-wan, ale také je jasným zastáncem tohoto státu.

Zdroj: Blesk / Jakub Poláček

„Má nejvyspělejší zdravotnictví a má dobrý systém. Vypořádal se s krizí nejlépe ze všech zemí“ řekl Marek Hilšer o Tchaj-wanu.

Senátor dodal, že je třeba být s Čínou velmi opatrný, protože tento stát se uchází o světové prvenství. V první řadě Čína rozhodně nárokuje Tchaj-wan, protože považuje tento ostrov za své území.

Zdroj: Blesk Zprávy, Sabina Dračková

Pokud se tak stane, Evropa už nebude mít v geopolitice světa tak významnou roli. A právě toho se obává senátor Marek Hilšer.

Podle něj je nutné podporovat další demokratické státy v Asii, aby vytvořily protiváhu Číně.

Zdroj: Blesk / Jakub Poláček

Dodal také, že Tchaj-wan investuje do České republiky několikanásobně více než Čína.

Jiří Drahoš také není spokojený s tím, jak se nyní ČLR chová. Nelíbil se mu například dopis, který dostal zesnulý předseda Senátu Jaroslav Kubera.

Zdroj: Blesk / Karel Kopáč

V dopise ČLR údajně vyjádřila svůj názor na cesty senátorů na Tchaj-wan a na diplomatické styky ČR s Tchaj-wanem. Údajně uvedli, že to bude mít důsledky na vztahy mezi Českem a Čínou.

Share