Městská policie má v době epidemie koronaviru hodně práce. Například poté, co vstoupil v platnost zákaz nočního vycházení,, byli strážnici v Praze a v Liberci nuceni některé občany pokutovat. V Praze bylo takových případů 45 a v Liberci 11, některé pokuty byly maximální, a to 10 tisíc korun.
Nyní je zakázáno být venku od 21:00 do 5:00. Toto pravidlo vstoupilo v platnost ve středu 28. října. Existují určité výjimky, například když člověk jde do práce, nebo musí jít ven kvůli zdravotnímu stavu a podobně.
Pokud by však člověk vyšel z domu, musel by policistům prokázat důležitost své příčiny. Ale ne každý je schopen to udělat, takže jsou mnoho porušení.
Nyní je maximální výše pokuty za porušení opatření 10 tisíc korun. V Libereckém kraji dostali dva muži takovou maximální pokutu.
Celkem bylo v Libereckém kraji zaznamenáno 11 případů porušení zákazu nočního vycházení. Řekla to krajská mluvčí policie Ivana Baláková pro ČTK.
Pokutu 10 tisíc korun tak dostal čtyřiadvacetiletý muž, který v deset hodin večer projížděl centrem Liberce na koloběžce bez roušky.
„Na otázku policistů, zda ví o tom, že porušuje epidemická nařízení odpověděl, že to ví, ale že je mu to jedno,“ řekla Ivana Baláková.
V Libereckém kraji byli všichni narušitelé muži, převážně ve věku od 23 do 40 let, i když byli starší, například 52 let. 8 lidí z 11 dostalo pokutu 500 korun.
V Praze bylo takových přestupků více, a to 45 případů za prvních 24 hodin. Mezi tyto případy však patřily nejen procházky v noci, ale i shluky lidí do skupin více než dvou lidí.
Řekla to mluvčí Městské policie Prahy Irena Seifertová pro ČTK. Nyní se na kontrole dodržování opatření podílí maximální počet městských policistů.
Zároveň vysvětlila, že nejvíce nyní strážnici kontrolují MHD a související prostory. Celkem městská policie v Praze za středu zaznamenala 354 případů porušení opatření, z nichž většina byla vyřešena domluvou.
„Ve sporných případech strážník na místě nikdy neuzavře věc pokutou, ale oznámí ji správnímu orgánu, kde může dotyčná osoba lépe reagovat a obhajovat svůj pobyt venku,“ řekla Irena Seifertová.
Za zmínku stojí také to, že policisté nepokutují bezdomovce a narkomany, kteří žijí v ulicích. Mohou je přesunout jinam, ale pokuta nedává smysl, protože tito lidé nevydělávají a s největší pravděpodobností dokonce mají obrovské dluhy.