Někteří občané vědomě porušují zákaz nočního vycházení: dostali pokutu 10 tisíc korun

Městská policie má v době epidemie koronaviru hodně práce. Například poté, co vstoupil v platnost zákaz nočního vycházení,, byli strážnici v Praze a v Liberci nuceni některé občany pokutovat. V Praze bylo takových případů 45 a v Liberci 11, některé pokuty byly maximální, a to 10 tisíc korun.

Nyní je zakázáno být venku od 21:00 do 5:00. Toto pravidlo vstoupilo v platnost ve středu 28. října. Existují určité výjimky, například když člověk jde do práce, nebo musí jít ven kvůli zdravotnímu stavu a podobně.

Zdroj: iDNES.cz

Pokud by však člověk vyšel z domu, musel by policistům prokázat důležitost své příčiny. Ale ne každý je schopen to udělat, takže jsou mnoho porušení.

Nyní je maximální výše pokuty za porušení opatření 10 tisíc korun. V Libereckém kraji dostali dva muži takovou maximální pokutu.

Zdroj: tn.nova.cz

Celkem bylo v Libereckém kraji zaznamenáno 11 případů porušení zákazu nočního vycházení. Řekla to krajská mluvčí policie Ivana Baláková pro ČTK.

Pokutu 10 tisíc korun tak dostal čtyřiadvacetiletý muž, který v deset hodin večer projížděl centrem Liberce na koloběžce bez roušky.

Zdroj: iROZHLAS.cz / Michaela Danelová

„Na otázku policistů, zda ví o tom, že porušuje epidemická nařízení odpověděl, že to ví, ale že je mu to jedno,“ řekla Ivana Baláková.

V Libereckém kraji byli všichni narušitelé muži, převážně ve věku od 23 do 40 let, i když byli starší, například 52 let. 8 lidí z 11 dostalo pokutu 500 korun.

Zdroj: Getty Images

V Praze bylo takových přestupků více, a to 45 případů za prvních 24 hodin. Mezi tyto případy však patřily nejen procházky v noci, ale i shluky lidí do skupin více než dvou lidí.

Řekla to mluvčí Městské policie Prahy Irena Seifertová pro ČTK. Nyní se na kontrole dodržování opatření podílí maximální počet městských policistů.

Zdroj: denik.cz

Zároveň vysvětlila, že nejvíce nyní strážnici kontrolují MHD a související prostory. Celkem městská policie v Praze za středu zaznamenala 354 případů porušení opatření, z nichž většina byla vyřešena domluvou.

„Ve sporných případech strážník na místě nikdy neuzavře věc pokutou, ale oznámí ji správnímu orgánu, kde může dotyčná osoba lépe reagovat a obhajovat svůj pobyt venku,“ řekla Irena Seifertová.

Zdroj: YouTube / Policie ČR

Za zmínku stojí také to, že policisté nepokutují bezdomovce a narkomany, kteří žijí v ulicích. Mohou je přesunout jinam, ale pokuta nedává smysl, protože tito lidé nevydělávají a s největší pravděpodobností dokonce mají obrovské dluhy.

Share