Průměrná hrubá mzda v Česku ve druhém čtvrtletí vzrostla o 160 korun a tak činí 34 271 korun: Reálná mzda kvůli inflaci ale poprvé po roce 2013 klesla

Průměrná nominální mzda v ČR ve druhém čtvrtletí meziročně vzrostla o 0,5 procenta. Průměrná mzda tak činí 34 271 korun. Nominální navýšení tak činilo 160 korun. Nicméně, pokud vezmeme v úvahu růst spotřebitelských cen, pak reálně klesla o 2,5 procenta. Informoval o tom Český statistický úřad.

Ekonomové očekávali, že letos by reálné mzdy mohly kvůli inflaci klesnout. Důvodem vyšší inflace byla krize koronaviru a růst spotřebitelských cen.

Zdroj: Shutterstock

Naposledy byl pokles reálných mezd zaznamenán před sedmi lety v roce 2013.

Ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda řekl, že krize koronaviru by mohla ještě více negativně ovlivnit mzdy v Česku. To se ale nestalo, protože stát do situace zasáhl a začal podporovat ekonomiku, zaměstnávání občanů a poptávku.

Zdroj: Dan Materna, MAFRA

To znamená, že bez opatření, která stát přijal, by pokles reálných mezd mohl být ještě výraznější. Pokles mezd byl přitom nerovnoměrný, nejvíce klesly například platy ve stravování, ubytování a pohostinství.

Zdroj: ocluziny.cz

V těchto oblastech podnikání klesly platy téměř o 12 procent. Na druhém místě je oblast nemovitostí, kde pokles mezd činil 5,7 procenta.

Zdroj: denikn.cz / Maria Orlova

Současně u některých profesí platy vzrostly. Například pracovníci sociální péči, zdravotníci a pracovníci ve školství dostali v průměru o 5,5 procenta více.

Ekonomové říká, že po letech prudkého růstu mezd může v Česku nastat období stagnace. To znamená, že období svižného růstu skončilo.

Zdroj: Shutterstock

„Za letošní rok předpokládáme růst mezd kolem tří procent, jelikož v druhé polovině roku se mzdy vrátí k meziročnímu růstu, i tak půjde o poloviční růst ve srovnání s rokem 2019,“ řekl hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler.

Podle něj zatím nevidí důvody k urychlení růstu průměrné mzdy v Česku v příštím roce. Navíc kvůli inflaci se růst reálných mezd zastavil, i když nominálně to vypadá jinak.

Zdroj: Shutterstock

Ekonom Komerční banky Michal Brožka věří, že růst mezd do konce letošního roku bude velmi utlumený. Firmy se budou snažit šetřit a případné rychlejší zvyšování mezd bude jen ve veřejném sektoru.

Share