Od příštího roku minimální mzda překročí hranici 15 tisíc korun: někdo na její zvýšení vydělá, další naopak zaplatí víc

V příštím roce minimální mzda překročí hranici 15 tisíc korun a bude činit 15 200 Kč. Pobírá ji v České republice přibližně 150 000 lidí. Vzroste tak o 600 Kč.

Výhodu v tom ale ale má v první řádě stát, který získá více na sociálním a zdravotním pojištění. Zaměstnavatelé budou muset řešit vyšší mzdové náklady. Informuje o tom web idnes.cz.

Zdroj: youtube.com

V posledních letech minimální mzda v Česku roste neustále a tento růst je jeden z nejvyšších. Většina zemí v této otázce vychází z ekonomické situace.

Ještě v roce 2015 minimální mzda činila 9200 Kč. Takže za posledních 6 let vzrostla o 6000 Kč. „Zvýšením minimální mzdy o 600 Kč stoupnou mzdové náklady o 803 korun,“ uvádějí daňoví poradce.

Zdroj: youtube.com

Radost z toho určitě mají zdravotní pojišťovny, které od zaměstnavatelů dostanou více peněz. V roce 2021 minimální zdravotní pojištění bude činit 2052 korun.

Připlatit si zdravotní pojištění budou muset i lidé, kteří pracují na zkrácený úvazek a jejich hrubá měsíční mzda je nižší než 15200 Kč.

Zdroj: youtube.com

Zvýšení odvodů pojišťovnám se dotkne i osob, kteří nemají zdanitelné příjmy a hradí ho v pravidelných měsíčních platbách. Jsou to například studenti nad 26 let a občané, kteří nejsou evidování na úřadu práce.

Tito osoby budou muset také měsíčně zaplatit 2052 korun. Minulý rok tato částka činila 1971 korun.

Zdroj: youtube.com

Změní se pravidla i pro čerpání daňového bonusu pro rodiče. Nyní budou muset místo 87 600 Kč ukázat příjmy ve výši 91 200 Kč.

Po zvýšení minimální mzdy se zvýší i školkovné. Je to sleva za umístění dítěte v předškolním zařízení.

Zdroj: youtube.com

Díky minimální mzdě si vydělají důchodci. Ta totiž ovlivňuje výši, ve které jsou daňově osvobozeny vyplácené důchody.

PSALI JSME: PRYMULA VIDÍ RIZIKO V RYCHLÉM ROZVOLŇOVÁNÍ A CHCE POČKAT JEŠTĚ SEDM DNÍ: NYNÍ BY OTEVŘEL POUZE MALÉ OBCHODY

PŘIPOMÍNÁME: KALOUSEK SE ZNOVU POTÝKÁ SE ZDRAVOTNÍMI POTÍŽEMI: CHODÍ O HOLI A PŘEMÝŠLÍ O VÝMĚNĚ KLOUBU

Share