Pacienti, kteří lžou o svých kontaktech a místech, kde byli, dostanou pokutu 10 tisíc korun: informovala o tom pražská hygiena

Pražská hygienická stanice pokutovala ty občany, kteří lhali o svých místech, kde byli v poslední době, a o kontaktech, s kým přesně komunikovali. To se stalo během trasování. Kvůli tomu byli hygienici uvedeni v omyl. Těmto občanům proto hygienici udělili pokutu 10 tisíc korun.

Samozřejmě v případech, kdy se nepodaří prokázat vinu, nemohou hygienici nikoho pokutovat. Většinou dostávají informace od lidí prostřednictvím při telefonátu.

Zdroj: gettyimages

V současné době hygienici řeší zhruba 1200 přestupkových řízení. Zatím však nedokážou říct, kolik z těchto lidí nyní lže.

Ředitelka pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová předpokládá, že takových případů je jen několik.

Zdroj: gettyimages

Podle ní je velmi obtížné určit, kdo z pacientů lže, protože hygienici mají pouze informace, které jim tato osoba poskytla.

V některých případech se to ale hygienikům podařilo, zjistili, že někteří lidé byli na místech, kde tvrdili, že tam nebyli.

Pokud bylo zjištěno, že pacient lhal, dostane v takovém případě pokutu 10 tisíc korun. Jedná se o maximální možnou výši pokuty.

Zdroj: gettyimages

Existují ale i přísnější tresty. Mohou být použity pouze tehdy, pokud se podařilo prokázat, že infikovaná osoba lhala úmyslně, protože měla za cíl infikovat ostatní.

V takovém případě již jde o trestný čin. Pokud se vina takového člověka prokáže, může být v době nouzového stavu odsouzen k osmi letům vězení.

Zdroj: gettyimages

Ale samozřejmě takové případy vyšetřuje policie a ne hygienici.

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula řekl v neděli, že někteří občané nechtějí úřadům sdělovat žádné informace.

Zdroj: YouTube

Podle jeho informací některé firmy radí svým zaměstnancům, aby o svém pohybu neinformovali úřady, nebo jim to dokonce zakazují. To platí i pro použití aplikace eRouška.

WHO tvrdí, že trasování kontaktů je jedním ze způsobů, které mohou pomoci dostat pod kontrolu šíření viru.

PSALI JSME: ZDENĚK GODLA O ROLI POPELÁŘE: „PŘIPOMÍNÁ MI TO TU DOBU, KDY JSEM MĚL KLASICKÉ ZAMĚSTNÁNÍ A OBČAS MI TO CHYBÍ“

PŘÍPOMÍNÁME: MAJITEL RESTAURACE NA VYŠEHRADĚ HÁJÍ SETKÁNÍ ROMANA PRYMULY A JAROSLAVA FALTÝNKA: „PANA FALTÝNKA NEVNÍMÁM JAKO BĚŽNOU VEŘEJNOST, ALE JAKO SVÉHO PŘÍTELE“

Share