„Líbilo by se mi víc, kdyby se prezident země zachoval jako gentleman a omluvil se“:Vnučka Peroutky Terezie Kaslová se bude dál domáhat omluvy od prezidenta Miloše Zemana

Vnučka Ferdinanda Peroutky Terezie Kaslová se bude dál domáhat omluvy od prezidenta Miloše Zemana, který před několika lety prohlásil, že novinář byl autorem článku s titulkem „Hitler byl gentleman“.

Stalo se tak ještě v roce 2015, ale pak se ukázalo, že žádný takový článek neexistuje. Zeman odmítl omluvit se a Kaslová šla k soudu.

Zdroj: reflex.cz

Pět let soudy řešily tuto kauzu, a nakonec odvolací soud stanovil, že za Miloše Zemana musí omluvit ministerstvo financí. Termín uplynul ještě v úterý 18. srpna.

Ústavní právník Jan Wintr je překvapen, že se ministerstvo neomluvilo, i když rozsudek je pravomocný. Dle něho je divné, když něco podobného stát očekává od občanů, ale sám to neplní.

Zdroj: info.cz

Místo toho se ministerstvo financí obrátilo na Nejvyšší soud a stejně bude postupovat i Terezie Kaslova.

Peroutková vnučka říká, že svých činů nelituje a za ta dlouhá leta ji už nic nepřekvapuje.

Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz

Kaslová doufá, že se omluvy dočká, ale určitě není překvapená, jak se vše odehrává.

„Samozřejmě že by se mi víc líbilo, kdyby se prezident země zachoval jako gentleman a omluvil se on, bez ohledu na výroky soudů“, vnučka je přesvědčená, že Miloš Zeman dluží Peroutkovi omluvu a pro ni by stačilo, kdyby přiznal svou chybu.

Zdroj: blesk.cz

Jan Wintr říká, že tento případ má dvě roviny. Pokud článek neexistuje, proto se Miloš Zeman musí omluvit. Na druhou stranu se musí určit, kdo je zodpovědný za prezidentova prohlášení na oficiální akci na Hradě.

Právník prohlásil, že pokud je výrok nepravdivý, tak se za něj někdo musí omluvit.

Zdroj: glob.zoznam.sk

Soudy se ale dlouho zabývaly, kdo se za výroky prezidenta bude omlouvat.

Kaslové je celkem jedno, kdo se za Zeman omluví. Prezident již říkal, že se omluví v tom případě, kdy se nenajde uvedený článek Peroutky, což potom udělal.

Zdroj: blesk.cz

Nakonec právník Wintr dodal, že by se za podobné věci měl omlouvat člověk, který tvrzení prohlásil, nikoliv stát.

Tomu by mohla napomoct změna zákona.

Zdroj: blesk.cz

Share