Roman Prymula promluvil o nových opatřeních a kontrolách: Policisté budou dohlížet na ty, kteří budou po deváté hodině večer mimo domov

Čechům bude dočasně zakázáno vycházet v noci z domu. Od 21:00 do 5:00 budou muset občané zůstat doma. Oznámil to po jednání vlády ministr zdravotnictví Roman Prymula. Tam budou některé výjimky z pravidel, například pokud člověk jde do práce, musí chránit zdraví, nebo venčit psa.

Toto opatření bude fungovat až do skončení nouzového stavu, tedy zatím do 3. listopadu. Vláda nejspíš požádá parlament o prodloužení.

Zdroj: Ladislav Křivan, MAFRA

Podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly je nutné snížit počet sociálních kontaktů, aby se snížil počet šíření viru.

Například tato opatření by měla snížit počet aktivit, které se odehrávají v noci u někoho doma z uzavřených klubů a barů. Během takových akcí jsou často porušována zavedená opatření.

Roman Prymula také uvedl, že z těchto pravidel jsou určité výjimky. Toto pravidlo se netýká například lidí, kteří zajišťují pořádek a bezpečnost, ale i těch, kteří řeší krizové situace.

Lidé, kteří budou muset kvůli ochraně zdraví opustit domov, tak budou moci také to udělat. Mohou jít ven lidé pracující v doručovací nebo rozvážkové službě.

Vzdálenost je nastavena pouze pro případ venčení psů a je 500 metrů od domu v každém směru.

Podle ministra zdravotnictví budou policisté dohlížet na dodržování pořádku. Pokud bude člověk po 21:00 mimo domov, bude muset prokázat, že má důvody.

Pokud například řekne, že jde do práce, bude to muset dokázat.

Zdroj: LADISLAV KŘIVAN, MAFRA

„To nebude vždy otázka místa, lze to zjistit dodatečně, lidé s sebou nemusí nosit knihu dokumentů. Ale bude to kontrolováno,“ řekl Roman Prymula.

Zdroj: Twitter Profesor Prymula

Poslední opatření vláda zavedla minulou středu a čtvrtek. Tehdy byl také výrazně omezen počet kontaktů mezi lidmi.

Share