Bývalý náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula radí všem, aby podstoupili očkování proti chřipce. Vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví říka, že si lidé mají na pravděpodobnou druhou vlnu koronaviru pamatovat na podzim.
Mnoho Čechů nemá očkování proti chřipce rádo, někdo to považuje za zbytečný čin. To je navzdory četným snahám o zdravotní vzdělání obyvatelstva.
Počet nemocných chřipkou ve světě někdy dosahuje 5 milionů lidí, také kvůli chřipce může zemřít až 650 tisíc lidí.
Evropská komise už několikrát doporučila, aby v rizikových skupinách bylo procento očkovaných lidí alespoň 75 procent.
Situace v Česku je ale daleko od ideálu. Jen 17 procent lidí z rizikových skupin je očkováno. A když se podíváte obecně na Českou republiku, tak je to jen 7,5 procenta.
Letos by mohly nastat dvě epidemie najednou – chřipka a koronavirus.
Vzhledem k tomu, že s největší pravděpodobností vakcíny proti koronaviru do podzimu ještě nebudou, snaží se ministerstvo zdravotnictví udělat maximum pro to, aby bylo proti chřipce očkováno conejvíce lidí.
Navíc, pokud člověk onemocní jednou nemocí, se může oslabit imunita a může onemocnět i druhou. To zvyšuje rizika těžkých forem onemocnění a úmrtnosti.
Je ale třeba pochopit skeptickou náladu obyvatelstva vůči očkování proti chřipce. Lidé tomuto postupu nevěří, respektive v minulých letech prošlou vakcínu zlikvidovali.
Nyní je objednáno 870 tisíc dávek vakcín a pokud budou všechny použity, bude to stačit pro zhruba 8,2 procenta populace.
Bývalý náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula pro Seznam Zprávy vysvětlil, že s dodávkou vakcín je určitý problém.
Problém je, že firmy výrobci chtějí mít záruku, že od nich vykoupí veškerou potřebnou vakcínu.
Tuto záruku však nikdo z kupujících nechce dát, protože nikdo neví, kolik dávek vakcíny bude použito a zda nebude muset zbytek spálit.
Proto se nyní vše řeší jen soudě podle zkušeností a statistik z předchozích let. Nikdo nechce skončit ve ztrátě, nikdo nechce zničit zboží, které vyrobil nebo koupil.
„Pokud systém chce proočkovanost zvýšit, měl by najít model, jak to řešit efektivně“ řekl Roman Prymula.
Například loni bylo dodáno 800 tisíc dávek vakcín, z toho 40 tisíc dávek muselo být spáleno. Výrobci nyní nemají zájem vyrábět více a kupující také nemají chuť kupovat více.
„Chystáme také kampaň zacílenou zejména na ohrožené skupiny“ řekl Adam Vojtěch, ministr zdravotnictví.
Ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv Irena Storová uvedla, že letos bylo objednáno o 70 tisíc dávek vakcín více, ale stále to nestačí.
Proto nyní probíhají jednání s dalšími firmami o dalších dodávkách. Také letos očkování zdražilo téměř dvojnásobně a nyní stojí 486 korun.
S nedostatkem vakcín se potýkalo nejen Česko, ale i další země EU. Celkem chybí alespoň 15 milionů dávek.
Letos je šance, že výrobci změní názor, když uvidí vyšší úroveň poptávky. V takovém případě bude šance získat větší počet vakcín a zvýšit míru očkovanosti obyvatelstva.
Nyní je pro stát důležité spočítat počet lidí z rizikových skupin i počet dalších zájemců, aby věděli, jaký počet dávek vakcín je třeba ještě dokoupit. Hlavní věc je přidělit cílové skupiny.
Chřipka může způsobit různé komplikace. Například může oslabit imunitu, nebo posílit jiné nemoci, které člověk onemocní.
Do rizikové skupiny mohou patřit také lidé s chronickými nemocemi, staří lidé a děti.
Chřipka může způsobit vážné komplikace u lidí trpících plicními problémy. V takových situacích se pravděpodobnost smrti výrazně zvyšuje.
Podle dostupných statistik kvůli chřipce každý rok zemře v Česku několik stovek lidí. Podle odborníků je nejlepším způsobem boje proti chřipce včasné očkování.
Je důležité si uvědomit, že pokud je člověk z rizikové skupiny, pak mu očkování hradí pojišťovna.