Před 15 lety odešel na pravdu Boží: Zakázané roli Jiřího Kodeta

Před 15 lety zesnul známý herec Jiří Kodet, kterého všichni Češi znali jako kapitána Exnera. Teď vyšlo najevo, že měl natočit ještě několik legendárních filmu, ale, bohužel, kvůli nařízení shora nezvládl.

V roce 1982 Kodet zazářil ve filmu Smrt talentovaného ševce jako kapitán Exner. Kvůli tomu spisovatel Václav Erben se pro něho chystal zadaptovat ještě další detektivní příběhy.

Zdroj: dotyk.cz

“Bohužel z pokračování nakonec sešlo,” řekla deníku Aha! Jeho dcera Bára Kodetová. “Důvod byl jediný, táta se nebavil s komunisty. Proto přišel seshora vždycky nějaký zákaz nebo nařízení,” dodala dcera, která je také herečka.

Z tohoto důvodu, Kadet přišel o roli Exnera a roli v dalších filmech. Kodet také byl hlavní hvězdou českého filmu Adéla ještě nevečeřela.

Zdroj: eurozpravy.cz

Detektiva Nicka Cartera ztvárnil Michal Dočolomanský jenom kvůli tomu, že se Kodet nelíbil komunistům. “Byl pro ně závadný. Tak tam místo nej strčili Dočolomanskýho,” uvedla Bára.

Roli Cartera scenárista Jiří Brdečka a režisér Oldřich Lipský šílí Kodetové na tělo, ale někdo shůry odeslal pokyny, a s nim nic nezvládli udělat.

Zdroj: fdb.cz

“Můj tatínek už začal zkoušet s panem Hrušínským, ale pak dostal dopis z Barrandova, že s nim nepočítají,” řekla Kodetová dcera.

Jiří Kodet také přišel o hlavní roli ve filmu Limonádový Joe. Způsobila to jeho matka, která přišla k režiséři a řekla, ať jejímu synovi tu roli nedávají. Nehodí se na ni.

Zdroj: super.cz

Jiří se učil scénář, měl také přiděleného koně, ušitý kostým, a také se díval na filmy Johna Waynema a moc se těšil, ale jeho plány zrušila jeho matka, která je take herečka Jiřina Steimerová.

“Byl to pro mého tatínka dobry start i pro další filmy. Jsem přesvědčena, že kdyby byl Limonádník a Crater, mohl udělat řadu filmů srovnatelných s Pelíšky, za které dostal Českého Iva,” ukončila Bára Kodetová.

Zdroj: osobnosti.cz

Share